Fin modeline göz diktiler

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Finlandiya’daki eğitim sistemini yerinde inceleyen TÖDER sistemin Türkiye’de nasıl kullanılabileceğini araştırdı.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) başkan ve üyeleri geçtiğimiz günlerde Finlandiya’daki okulları incelemeye gitti.Gördüklerinden oldukça etkilenen eğitimciler aynı sistemi kendi okullarında uygulamak için harekete geçti.


SİSTEM NASIL?

Finlandiya’nın öğrenci odaklı eğitim modelinde eğlence ve eğitim iç içe geçiyor. Bir çerçeve sunan eğitim programının içi öğrenciler tarafından dolduruluyor. Ödev diye bir kavramın bulunmadığı sistemde, sekizinci sınıfa kadar not da yok, sınav da. Günde sadece 4 saat ders veren öğretmenler, haftada iki saat kendi mesleki gelişimleri için eğitimlere katılıyor. Öğretmenlik mesleğine üniversitelerin en iyi öğrencileri kabul ediliyor. Hiçbir öğretmenin performans ya da başka bir nedenle işten atılma kaygısı yok.


UZUN TENEFFÜS

İlkokulda öğrencilerin teneffüs olarak geçirdikleri zaman toplam 75 dakika. Amerika’da 27 Türkiye’de ise ortalama 45 dakika. Finlandiya öğretmenleri başarılı başarısız olarak yargılamayan bir kültüre sahip. Öğrencilere ödev verilmiyor. Fin okullarında spora bol bol yer var ama spor karşılaşmaları yapacak takımlar yok. Rekabet, üstünlük kazanmak Fin kültüründe değer verilen bir şey değil. Finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor.


ÖĞRENCİ MERKEZLİ BİR EĞİTİM

TÖDER Başkanı İbrahim Taşel "Finlandiya özellikle uluslararası sınavlardaki başarılarıyla dikkat çeken bir ülke. Biz de TÖDER yönetim kurulu olarak Finlandiya ve Estonya'da eğitim sistemini inceleyip ülkemizle karşılaştırma imkanı bulduk. Baltık ülkelerinin eğitimdeki en büyük avantajları öğrenci sayısının azlığı. Bu durum okullarda öğrenciyle bire bir ilgilenme imkanını artırıyor. Başarıyı artıran en önemli faktör ise öğretmen yetiştirme konusundaki hassasiyetleri. Finlandiya'da öğretmenlik maddi ve manevi yönden en önemli meslekler arasında.Öğretmenlerin önemli bir bölümü altı yıllık eğitimden geçiyor. Tümüyle öğrenci merkezli bir eğitim var" dedi.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder