Avrupa'nın kalbinde Türk kadınları

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
AA

Size bahsetmiştim; TİKAD üyesi kadınlarla Strasbourg’da bir konferansa katılacağımı; izlenimler sonra demiştim. İşte Avrupa’nın kalbinden notlar: TİKAD, Türkiye İş Kadınları Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Sema Güral Sürmeli, Şule Arguder ve Sevgi Aksoy ile birlikte Strasbourg’a geldik. Burada bize Gencay Gürsoy ve Gülsün Toker katıldı. Strasbourg Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki konferansta ilk kez bu sayı ve önemli kadınlardan oluşan bir konuşmacı grubunu görmek Fransızları bile şaşırttı. Ben de Türk kadınının medyadaki yerini anlatan bir konuşma yaptım.

Fransızlar ve orada yerleşik Türklerden oluşan kalabalık bir izleyicimiz vardı, güzel bir toplantı oldu. Ertesi günü ise Avrupa Konseyi; Avrupa Parlementosu Heyetleri ile küçük, kapalı toplantılarda geçirdik; kadın-erkek eşitliği, kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet ve kızların eğitimi gibi konularda onların ve bizim neler yaptığımızı ve neler yapabileceğimizi konuştuk. Ve beni çok heyecanlandıran bir ziyaret yaptık: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine! hem de yıllardır burada çalışan bir Türk kadını Türk hakim Fatoş Aracı’nın konuğu olarak.

Mahkemeye en çok başvuruda bulunan ülke Türkiye olmaktan nihayet çıkmış! Artık ilk sırada Ruslar varmış! Türkler ise ikinci sıradaki yerlerini koruyorlarmış. Ancak mahkeme şu anda önünde bekleyen 90 bin başvuru ile ciddi bir iş yükü altında imiş! Tabii mahkemenin önüne Türkiye’den gelen şikayetlerin büyük bir bölümünün adaletin geç tecelli etmesi olduğunu düşünürseniz buradaki gecikmeyle birlikte değişen bir şey olmuyor.

Strasbourg’da yaşam zaten bu bahsettiğim üç yer arasında geçiyor: üçü de birbirine yakın; mahkeme, konsey, parlamento arasında gidilip geliniyor. Pırıl pırıl, yemyeşil bir Avrupa kenti ve burada yerleşik 100 bin Türk yaşıyor! Avukatların sayısı da azımsanacak gibi değil! ve bu Türk yoğunluğuna, gidip gelmek zorunda olan heyet kalabalığına bakınca THY’nin Strasbourg uçuşlarını niye kaldırdığını anlamak mümkün değil! Sudan’a uçan THY Avrupa’nın kalbine niye uçmaz acaba? Air France’la Paris’ten aktarma yaptığınızda bütün bir gün gidiyor! Oysa buradaki Türk yoğunluğu gerçekten müthiş; her an bir tanıdığa rastlanıyor.

TİKAD üyeleri döner dönmez büyük bir konferansın içine gireceklerinden başkan Nilüfer Bulut buraya gelemedi, ama kalbi bizimle çarptı. Komisyon çalışmalarının ayrıntılarını İstanbul’a gelince yazacağım! Yoksa uçak kaçacak! Devamı yarına.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.