Yazlık işler de yetmedi

İşsizlik oranında yüzde 16.1'lik rekordan sonra başlayan iyileşme temmuzda sınırlı da olsa devam etti ve oran yüzde 12.8 çıktı

16 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A
Yazlık işler de yetmedi

BİR YILDA 3.4 PUAN YÜKSELDİ

Krizin ‘kalıcı’ yüzü olarak görülen işsizlik oranı, temmuzda yüzde 12.8 olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl temmuz ayında yüzde 9.4 olan bu oran böylelikle bir yılda 3.4 puan arttı.

Ancak işsizlik krizin tepe noktası olan şubat ayına göre gerilemeye devam etti. Bu yıl şubatta yüzde 16.1’le işsizlik oranında cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştı. Marttan itibaren gerilemeye başlayan işsizlik, temmuzda da hazirana göre 0.2 puan düşmüş oldu.

MEVSİMLİK İŞLERİN ETKİSİ

İşsizlikte bir önceki aya kıyasla görülen gerilemede, yazın getirdiği geçici işlerin artması etkili oldu. Ancak turizm ve tarımdaki iş bereketine rağmen, işsizlikte ‘çok sınırlı’ gerileme kaydedildi. Temmuzda işsiz sayısı 3 milyon 267 bin olurken haziranda bu sayı sadece 2 bin kişi daha fazlaydı.

Geçen yıl temmuzda ise 2 milyon 425 bin işsiz vardı ve sayı 842 bin daha azdı. Son üç ayda işsiz kalan 473 bin kişi tespit edildi. Kriz öncesinde, son dönemde işsiz kalanların sayısı 300 binleri geçmiyordu.

ÜMİDİ KALMAYANLAR ARTIYOR

Temmuz 2009’da çalışabilir nüfus geçen yılın aynı dönemine göre 881 bin kişi artarken, istihdam edilenlerin sayısı 50 bin arttı. İstihdam oranı yüzde 43’e geriledi. Tarım dışarıda bırakıldığında işsizlik 3.8 puan artarak yüzde 16.3’e yükseldi.

Genç nüfusta işsizlik yüzde 23.2 oldu. Kayıtdışı çalışanların oranı da 1.1 puan artarak yüzde 46.4’e çıktı. Öte yandan işsiz olduğu halde iş aramayanların sayısı 1 milyon 817 bine ulaştı. Bunların içinde ‘ümidi kalmayanlar’ 648 bin kişiye yükseldi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.