Yenilenen AKM'yi 2 haftada 100 bin kişi ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın katılımıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Sinan operasıyla kapılarını açan Atatürk Kültür Merkezi, 2 hafta içinde binlerce kişiyi ağırladı.

17 Kasım 2021, Çarşamba 15:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yenilenme ihtiyacı ortaya çıkınca 2008’de kapatılan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), 13 yıl sonra 29 Ekim'de kapılarını yeniden açtı.


Hareketli sahnesi, akustik performansı ve 2 bin 40 kişilik kapasitesiyle Türk operasının "gurur binası" olarak inşa edilen opera salonunun yanı sıra 802 kişilik tiyatro salonu, 410 metrekarelik AKM Galeri ve AKM Çok Amaçlı Salon, ziyaretçilere açıldı

Londra Filarmoni Orkestrası, Grammy ödüllü ABD'li trompet sanatçısı ve besteci Chris Botti ve Hindi Zahra, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı koro ve topluluklardan oluşan Mozaik grubu ile İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın da aralarında olduğu çok sayıda konser ve etkinlik AKM'de sahnelendi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 83. yılı münasebetiyle Galata Kulesi ile Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) ışık gösterisi düzenlendi.


"Mozaik" konseri, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) açılış etkinlikleri kapsamında sanatseverlerle buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen "Anadolu Uygarlıklarından İzler İstanbul" projesi kapsamında hazırlanan sergi, panel ve konser Atatürk Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluştu.


Opera salonunda açılıştan itibaren gerçekleşen 13 konser, opera ve bale performansını 26 bin 520 kişi izledi. Tiyatro sahnesinde gerçekleşen tiyatro ve konserlerden oluşan 17 etkinliği 13 bin 634 kişi izledi. Açılıştan itibaren her gün yaklaşık 7 bin kişinin ziyaret ettiği AKM, bugüne kadar yaklaşık 100 bin kişi tarafından ziyaret edildi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ürdün'de rekorlar kitabına girmeyi bekleyen mozaik sanat eseri: Kral Yolu