Yılbaşı akşamı takılarınız yüzünden sağlığınızdan olmayın

Çeşit çeşit, rengarenk takılar her kadının vazgeçilmezi. Özellikle yılbaşı gecesi gibi özel günlerde kıyafetini gösterişli takılarla tamamlamak isteyen kadınların ortak problemi ise takı alerjisi. Ancak sağlığa zarar veren sadece imitasyon takılar değil

28 Aralık 2018, Cuma 15:10 Son Güncelleme:
A A
Yılbaşı akşamı takılarınız yüzünden sağlığınızdan olmayın

Yılbaşı akşamı kullanacağınız takılara altın ya da gümüş de olsa dikkat etmelisiniz. Düşük ayarlı altın ve gümüşlerde de imitasyon ürünlerde alerjiye sebep olduğu bilinen nikel maddesi bulunabiliyor. Takı hassasiyeti olanların 24 ayar altın, som gümüş ya da kumaş takılar tercih etmeleri gerekiyor.

Dermatoloji Uzm.Dr. Oya Yeşim Hacımustafaoğlu Utkan, takı alerjisi ve korunma yolları hakkında bilgi verdi:

YÜKSEK AYARLI ALTIN VE GÜMÜŞ ALERJİ YAPMIYOR

Takı alerjisi, takıların içinde bulunan bazı maddelerin deriye teması ile ortaya çıkan alerjik reaksiyonlardır. Takı alerjilerinden sorumlu başlıca madde olan nikel, özellikle metal takılarda çok sık kullanılır. Aynı şekilde düşük ayarlı altın ve gümüş takılarda da nikel kullanımı yaygındır. Özellikle kolye, küpe, yüzük, tokaların metal aksesuarları, giysilerin zımbaları ve metal düğmelerin temas yerlerinde alerjik reaksiyon görülüyorsa imitasyon metal takılardan uzak durulmalı, yüksek ayarlı gümüş ve altın takılar tercih edilmeli. Yüksek ayarlı altın ve gümüşün alerjik reaksiyon yapma ihtimali çok düşüktür. Ayrıca bazı takılarda kullanılan boyalar da alerjik reaksiyon sebebi olabilir.

KURU CİLT TİPİNE SAHİP KİŞİLER DİKKAT!

Takı alerjisi daha çok;

• Hassas,

• Alerjik bünyeli,

• Egzamaya yatkın,

• Kuru cilt tiplerinde görülür.

Kuru cilt tipinin çevresel faktörlere ya da alerjik maddelere reaksiyon verme ihtimali çok daha yüksektir. Yine yaz aylarında sıcak ve terlemeye bağlı cilt reaksiyonları daha sık görülür. Sıcaktan vücudun terlemesi sebebiyle nikel deriye daha yoğun temas eder. Bu nedenle özellikle kuru ciltlerde mutlaka banyodan sonra nemlendirici önerilir. Nemlendirme, cildin bu tarz reaksiyonlara karşı savunmasını artırarak deride bariyer sağlar.

YAMA TESTİYLE CİLDİN NELERE HASSASİYETİ OLDUĞU BELİRLENEBİLİYOR

Ciltte alerjik reaksiyonlar ortaya çıkıyorsa mutlaka bir dermatoloğa başvurulması gerekir. Muayene sonrası hekim uygun görürse hastalara yama testi adı verilen, alerjik reaksiyonlara en sık neden olan maddelerden oluşan bir test yapılır. Hastanın sırtına yapıştırılarak 48 saat deride bekletilir. Kişide herhangi bir maddeye karşı alerjik reaksiyon varsa buna sebebiyet veren maddenin ne olduğu belirlenir. Alerjik reaksiyonlar kızarıklık, kaşıntı ile başlayıp temasın uzun süre devam ettiği hallerde sulu yaralara hatta mikrop kaparak enfeksiyonlara dahi sebebiyet verebilir.

TAKI ALERJİSİNE KARŞI ÖNERİLER

• Yüksek ayarlı altın, gümüş veya kumaş takılar kullanılabilir.

• Direkt deriye temas ettirmek yerine kolye gibi takılar giysilerin üzerinde kullanılabilir.

• Terliyken takı takılmamalı.

• Temas süresi önemlidir. Birkaç saatte reaksiyon göstermezken aynı takının günlerce vücuda temas etmesi, uyurken dahi çıkarılmaması problem yaratabilir.

• İmitasyon takıların üzerine şeffaf oje sürülerek hem kararması engellenir hem de alerjik vücutlarla temas etmemesi sağlanabilir. Uzun vadede kalıcı bir çözüm yolu olmasa da ojeye alerjisi olmayan kişiler bu yolu da tercih edebilir. Belli bir süre sonra sürülen cila soyulacağı için işlemin tekrarlanmasına özen gösterilmelidir.

• Atopik bünye denilen alerjik bünyeli kişiler mutlaka banyodan sonra özel nemlendiriciler kullanmalı.

• Makyaj malzemesinin üzerine veya parfüm sıkılan yerin üzerine imitasyon ürün takmak bu tarz reaksiyonları artırır.

• Güneş de takı alerjisini artırır. Ayrıca lekelenmelere de sebebiyet verir. Bunun yanında takı alerjisi ortaya çıktıktan sonra mutlaka güneşten korunmak gerekir.

• Ciltte çizik, yara izi, sivilcelenme gibi deri bütünlüğü bozulmaları varsa o bölgeye imitasyon takı temas etmemeli. Alerjik olmayan ciltlerde bile bu tür bozukluklara takı değmesi reaksiyon yaratabilir. Bu tür deri bütünlüğü bozuklukları güneşe de maruz kalmamalı. Aksi halde kalıcı lekelenmeler görülebilir.

• Cilt reaksiyonlarında vakit kaybetmeden dermatoloğa başvurarak tedavi olmak, eğer ciddi bir alerjik reaksiyon söz konusuysa testlerle bunun belirlenmesi tavsiye edilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kış aylarında cildinize iyi bakın