Yıllık izne çıkmayan memurlar dikkat! Hakkınız yanmasın

Milyonlarca çalışan bayram tatilinin yaklaşmasıyla birlikte yıllık izin planı da yapıyor. İzin yapmayan parasını alır mı? En az kaç gün izin kullanılmak zorunda? Memurların yapmadığı izinler devreder mi yoksa yanar mı? İşte yıllık izinle ilgili bilinmesi gereken detaylar...

27 Mayıs 2019, Pazartesi 08:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İzin kullanımının yoğunlaştığı yaz tatili yaklaşırken çalışanları, ‘kaç gün iznim var, istediğim zamanda izin kullanabilecek miyim?’ telaşı sardı. Son düzenlemeler, çalışanların izin kullanımı konusunda elini rahatlattı. Yıllık izinlerle ilgili son yapılan düzenlemeyle birlikte artık ilki ‘10 gün’ olmak üzere sonraki tüm izinler birer gün bile kullanılabiliyor. Özellikle 9 güne tamamlanan bayram tatillerinde bu durum izni uzatıyor. Düzenlemelere rağmen kullanılmayan izinler çalışanla işveren arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. Burada da zaman aşımı diye bir durum yok. İşte izin hakları...

SÜRELER NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

SÜRELER NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Çalışanların kaç gün izin yapacakları işyerlerindeki kıdemlerine göre belirleniyor. Buna göre 1 yıldan 5 yıla kadar (beş yıl dahil) kıdemi olan işçilerin en az 14 gün, 5 yıldan çok 15 yıldan az olan işçilerin en az 20 gün, 15 yıl (dahil) ve daha çok olanların ise en az 26 gün izin hakkı bulunuyor. 18 yaşından küçükler ve 50 yaşından büyükler 20 günden az izin yapmıyor. Sözleşmelerle bu süreler artırılabiliyor.

KULLANILMAYAN İZİN PARASI ALINIR MI?

KULLANILMAYAN İZİN PARASI ALINIR MI?

Çalışanın izni kullanmama, işverenin de kullandırmama gibi bir hakkı yok. O yüzden iş akdi devam ederken izni paraya çevirmek mümkün değil. Kullanılmayan izinlerin bedeli iş akdi bittiğinde son ücretten ödenir. İşçinin tazminat aldığına, istifa edip etmediğine bakılmaz.

KALAN İZİNLER BİR SONRAKİ YIL KULLANILIR MI?

KALAN İZİNLER BİR SONRAKİ YIL KULLANILIR MI?

Kullanılmayan izinlerin yanması söz konusu değil. Bu izinler bir sonraki yıl ya da başka bir dönemde kullanılabilir. Ama asıl kural iznin tamamının hak edilen yıl içinde kullanılmasıdır.

HAKKINIZ YANAR MI?

HAKKINIZ YANAR MI?

İzin hakkında ‘zaman aşımı’ diye bir süre söz konusu değil. İş akdi devam ettiği sürece işçinin izin hakkı saklı kalır. Ancak memurlar için durum farklı.

PART-TİME ÇALIŞMADA İZİNLER KISALIR MI?

PART-TİME ÇALIŞMADA İZİNLER KISALIR MI?

Tam zamanlı çalışanlarla aynıdır. İzin süresi kısaltılamaz.

NASIL HESAPLANIR?

NASIL HESAPLANIR?

Yıllık izinlere denk gelen resmi tatillerle hafta tatilleri izin sürelerinden sayılmaz. Yani 14 gün izin hakkı olan bir çalışan bu süreye iki tane pazar tatili denk geldiği için 16 gün izne çıkar.

YOL İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

YOL İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

İznini işyerinin bulunduğu şehrin dışında geçirecek olan çalışana istemesi halinde 4 güne kadar ücretsiz izin verilir. İşçinin de PART-TİME şehir dışına gittiğini belgelemesi gerekir.

MEMURLARDA FARKLILIK VAR

MEMURLARDA FARKLILIK VAR

Memurların bir önceki yıldan daha önce kullanmadıkları izinleri yanıyor. Ayrıca kullanılmayan izinlerin parasının ödenmesi uygulaması da yok. 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) kıdemi olan memurun izni 20 gün, 10 yıldan fazla kıdemi olanların 30 gün. (POSTA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evinizden çıkmadan para kazanma sanatı