Yoga yaptığınızda vücudunuzda neler olur?

Yoganın beden ve zihin için iyi egzersiz olduğu konusunda ortak bir fikir var. Fakat çoğumuz yoganın fizyolojik ve zihinsel olarak bize nasıl fayda sağladığını tam olarak anlamıyoruz. Ve bu faydaların ortaya çıkması için ne kadar 'güneşe selam' yapmamız gerektiğini de bilmiyoruz. Yogada yeniyseniz pozlar korkutucu gelebilir ama iyi bir haberimiz var: Uzmanlar, yoganın faydalarının birinci dersten hemen sonra hissedeceğimizi söylüyor.

04 Kasım 2020, Çarşamba 15:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yoga, artan güç ve esneklikten stresi azaltmaya kadar inanılmaz faydalar sağlayabilir. Sinir sistemimizi aşırı yoran stresli yaşam tarzımıza harika bir panzehirdir. Faydaları kişiye ve yoga tarzına (kundalini, yin, vinyasa) göre değişse de, her yoga yapanın 1 gün, 1 hafta, 1 ay veya birkaç yıl içinde kendisinde fark edeceği bazı olumlu değişiklikler var. Yoganın bedeninize ve zihninize nasıl fayda sağladığını merak ediyorsanız, zaman çizelgesine buyurun!

İlk dersten sonra

İlk dersten sonra

Yogiler, ilk yoga dersinden sonra farklı hisler yaşayacağınız konusunda hemfikir. Los Angeles'taki Modo Yoga'nın kurucu ortağı Emily Morwen, ilk yoga dersinin 'tuhaf, terli bir ilk buluşma' gibi hissettirebileceğini söylüyor. Yoga 1 dersi aldığınızda kafanızdaki bazı soruları atlatmış olacaksınız. Hangi sorular bunlar? Mesela, "Bunu nasıl yapacağım?", "O kadar esnek değilim", "Yapabilir miyim?" gibi... Fiziksel olarak muhtemelen biraz ağrı hissedeceksiniz. Ama ilk dersten sonra bile omuzlarınızı daha güçlü, bacak kaslarınızın daha esnek hissedeceksiniz. Çünkü büyük ihtimalle vücudunuzu hiç yapmadığınız şekilde hareket ettirmiş olacaksınız.

1 hafta sonra

1 hafta sonra

Diyelim ki 1 hafta içinde iki yoga dersi yaptınız. Yoga eğitmenleri buna 'balayı zamanı' diyor :) Mesela yoga eğitmeni Mary Beth LaRue, "Vücudunuzun esnemesine ve her seanstan sonra hissettiğiniz zen havasına büyük olasılıkla bağlanacaksınız" diyor: "Fiziksel olarak vücudunuzda bir açıklık hissi yaşamaya başlayacaksınız. Gergin alanlarda daha geniş ve esnek hissetmeniz de mümkün." Monven, üçüncü veya dördüncü derste nefes alıp verme ve hareket etme alışkanlığı kazanacağınızı söylüyor: "Dağ duruşunda artık rüzgarda bir bayrak gibi sallanmak yerine, bir ağaç gibi hissedeceksiniz. Vücudunuzda var olduğunu bilmediğiniz kaslarınızla tanışacaksınız" diyor. Bununla beraber bir hafta sonra daha iyi uyumaya başlamanız ve daha parlak bir cilde kavuşmanız da olası.


1 ay sonra

1 ay sonra

Haftada birkaç kez yoga yaptıktan bir ay sonra, stresle başa çıkma şeklinizde bazı değişiklikler olabilir. Örneğin gergin hissettiğinizde (sıkışık trafikte, stresli toplantılarda) kendinizi daha derin nefes alırken bulacaksınız. Yoga eğitmeni Larue, "Sonuçta bir Buddha olmadığınız için elbette yine sinirleneceksiniz ama omuzlarınızın artık kulaklarınızdan yukarıda olmadığını ve çenenizin daha az sıkı olduğunu fark edeceksiniz" diyor. Fountain, bazı duyguların ortaya çıktığını da hissedebileceğinizi söylüyor: "Yoga bizi anda kalmaya zorlar. Bazen kalp açıcı pozlarda pek eğlenceli olmayan hisler ortaya çıkabilir. Ben herkesi bu hislerle başbaşa kalması için cesaretlendiriyorum. Bırakın duygular ortaya çıksın. Onlara bakın. Ve bırakın gitsinler." 

Hangi tür yoga dersini seçerseniz seçin, her şekilde duygusal bir değişim fark edeceğiniz kesin. İlk 1 aydan sonra, vücudunuzda da bazı olumlu değişiklikler fark edeceksiniz. Güçlenecek ve daha aktif bir yoga pratiği için can atmaya başlayacaksınız. Yeme istekleriniz de değişebilir. Kendinizi bir kinoa salatası için patates kızartmasını reddederken bulursanız paniğe kapılmayın; çünkü vücudunuzun özlem duyduğu şey bu! 

1 yıl sonra

1 yıl sonra

1 yıl sonra yoga bir yaşam tarzı haline gelecek. Nefes alış tarzınız, konsantrasyonunuz, hareket ediş biçiminiz, başkalarına karşı olan davranışlarınız değişip iyileşecek. Huzurla ve anda kalarak hareket edecek, belki de bazı şeylere daha az bağlanacaksınız. Yoga yolculuğunuzun bu noktasında, stres seviyeniz düşecek ve olaylarla başa çıkma yeteneğinizle birlikte odaklanmanız da gelişecek. Fiziksel olarak ise, vücudunuzun gücü artacak, bedeniniz daha uzun ve daha zayıf görünecek, dengeniz harika olacak ve her zamankinden daha iyi uyuyacaksınız. Bütün bunlar bir araya gelince, haliyle özgüveniniz de bir artış olacak.


2 yıl sonra

2 yıl sonra

İki yıl boyunca haftada iki kez yoga yaparsanız, 15 yıl öncesine göre daha canlı görünmeyi ve hissetmeyi bekleyebilirsiniz. Metabolizmanız geriye doğru ilerler gibi görünür. Günlük zorlukları zarafetle karşılar, zor pozların nihayet yapılabilir hale geldiği fark edersiniz.


50 yıl sonra

50 yıl sonra

Bir ömür boyu yogadan sonra bilge ve kudretli bir insan olmanız garanti. 70 yaşında bile zarafetle poz verebilen guruları hepimiz gördük. Vücudunuz, yaşıtlarınızdan çok daha güçlü, eklemleriniz daha sağlam ve metabolizmanız sağlıklı olacak. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sizin vücudunuz yağ yakmak için ne kadar suya ihtiyaç duyuyor?