Yunanistan'a çıkış yolunu Derviş gösterdi

Yunanistan'a çıkış yolunu Derviş gösterdi

Brookings Enstitüsü Küresel Ekonomi ve Kalkınma Programı Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, deniz, gemiler ve güneş enerjisinin Yunanistan ekonomisinin büyümesini sağlayacağını belirtti.

08 Temmuz 2011, Cuma 13:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kemal Derviş’in, bugünkü İngiliz Financial Times (FT) gazetesinde, Yunanistan’daki ekonomik kriz ve bu krizden çıkış yollarıyla ilgili bir makalesi yayımlandı.

Yunanistan ekonomisiyle ilgili aylardır, harcama kesintileri, bütçe açığını azaltma gibi konularda çeşitli önerilerin ortaya atıldığını ve tartışıldığını ifade eden Derviş, "iyileşmenin büyümeye ve iş fırsatları yaratmaya bağlı olduğunu" kaydetti. Yunanistan’da büyüme sağlanmadan, borcun Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYH) oranının daha da artacağı uyarısında bulunan Derviş, yeni iş fırsatları yaratılmadan da ülkede uygulanan programın sürdürülebilir olmayacağının altını çizdi.

Kemal Derviş, her vergi ve harcamanın ekonomik büyümeye etkisinin analiz edilmesi gerektiğini belirterek, kısa vadeli hedeflerin yanı sıra uzun vadede stratejik düşünmenin de önemli olduğunu bildirdi.

Yüksek kaliteli turizm sektörünün Yunanistan ekonomisinin geleceği için önemine dikkati çeken Derviş, "Kültürel aktivitelerle desteklenmiş ve güçlendirilmiş yüksek kaliteli bir turizm sektörü, Yunanistan’ın geleceği için önemli olmaya devam edecektir. Yüksek değer kazandırılmış tarım da önemli olacaktır. Gemicilikten elde edilen gelir, ekonomiye daha fazla kanalize edilmeli. Gemicilik, yüksek teknoloji sektöründe uygun yer bulmalı. Son olarak, Yunanistan’ın rüzgar ve güneş enerjisi potansiyeli ve yeşil teknolojisi, büyümesi için temel kaynak olabilir" ifadelerine yer verdi.

Derviş makalesinin sonunda, "Yunanistan ve dostlarının, ülkenin borç ödemelerinde ince ayarlar yapmaya harcadıkları zamanı, kısa ve uzun vadeli büyüme stratejisine de zaman harcamaları gerektiğini" yazdı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Balık avı sezonu bitti, son balıklar hale geldi