Yusuf Yazıcı: Yabancı sayısı serbest olmalı

Sakatlığı nedeniyle sezonun büyük kısmını kaçıran Yusuf Yazıcı, Lille için yeni sezona hazırlanıyor. Yusuf Yazıcı Fanatik'e özel verdiği röportajda kendi kariyeriyle ve Türk futboluyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

25 Haziran 2020, Perşembe 10:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Tek sıkıntım, hava çok soğuk"

"Tek sıkıntım, hava çok soğuk"

Lille’e çok ciddi bir bonservis bedeli ile gittin. Fransa’daki ilk günlerin nasıldı? Uyum dönemi nasıl oldu? Dil konusunu nasıl çözdün mesela? Kısaca Fransa’daki Yusuf Yazıcı’yı anlatır mısın?

İlk günden bu yana kulübümün bana verdiği değerin ve benden beklentilerinin farkındayım. Uyum konusunda herhangi bir sorun yaşamadım. Ben bir ülkeye adapte olmanın o ülkenin diline, kültürüne hakim olmakla mümkün olabileceğine inanıyorum. Dil konusunda eğitimlerim devam ediyor. İngilizce temelim olduğu için öncelikle onu sağlamlaştırmak için İngilizce derslerine ağırlık verdik. Aynı şekilde Fransızca derslerim de devam ediyor. Lille’i şehir olarak da çok sevdim. Tek sıkıntı var biraz soğuk. Bu sene ona da alışırsam her şey çok daha güzel olacak.

"Gençlerdeki kaliteyi üst yaş gruplarına taşımalıyız"

"Gençlerdeki kaliteyi üst yaş gruplarına taşımalıyız"

Her yıl 100 milyonlarca Euro’luk futbolcu ihracatı yapan bir ülke Fransa. Bizimle aralarındaki temel fark ne? Sence o seviyeye nasıl çıkabiliriz?

Bu sorunun doğru cevabını futbolun yöneticileri verebilir. Ben sadece gördüklerimi paylaşabilirim. Benim her fırsatta dile getirdiğim bir nokta var. Bir plan yapmak, o plana uygun bir sistem geliştirmek ve devamlılık sağlamak. Dünyada başarıya ulaşmış tüm yapıların ortak özellikleri bu. Bu sadece futbolda değil hayatın her alanında böyle. Bizim müthiş bir genç nüfus havuzumuz var. Çok da yetenekli sporcularımız var. Bunları üst yaş gruplarına nasıl taşıyacağımızı, devamlılığı nasıl sağlayacağımızı bulmamız gerekiyor.

"Yabancı sayısı serbest olmalı"

"Yabancı sayısı serbest olmalı"

Sen, Merih, Çağlar, Ozan, Cengiz ve pek çok örnek... Çıtayı yükseğe koyup, Avrupa’daki rekabete giden bir futbolcu olarak Türkiye’deki yabancı sayısı konusundaki tartışmaları nasıl yorumluyorsun?

Benim bu konudaki fikrim açık; ben serbestlikten yanayım. Ama kriterleri iyi belirlenmiş bir serbestlik. Misal altyapıdan belirli oyuncu oynatma zorunluluğu, kadroda olacak yabancıların belirli kriterleri karşılaması gibi. Özellikle altyapı görmezden gelinmemeli. Dünyada uygulanan kriterler var, örnekler alınabilir. Yetenekler serbest rekabet ortamında parlıyor. Evet, serbest olsun ama kaliteli yabancılar transfer edilsin ki yerli oyuncular rekabete girip kendilerini geliştirsin.

Soru-cevap

Soru-cevap

-En son okuduğun kitap?

Futbol Bir Akıl Oyunu (Dan Abrahams)

-Dizi önerin nedir?

Prison Break

-En beğendiğin belgesel veya biyografi?

Güncel bir tercih yapayım: The Last Dance.

-İdolün olan futbolcu?

Tek bir futbolcuyu örnek almak yerine, işini iyi yapan farklı insanların farklı yönlerini örnek almayı tercih ediyorum.

-Futbolcu olmasan ne olurdun?

Yaşayamazdım.

-Tek kelimeyle Trabzonspor

Tutku.


Fanatik

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Atiba'ya 300 bin euro'luk yeni sözleşme