İyot eksikliği gebeliği tehlikeye sokabilir mi?

İyodun vücudumuzdaki öncelikli görevi, tiroid hormonları yapımında görev almak. Hamilelikte troid hormonu yapımı artar ve buna paralel olarak vücuttaki iyot ihtiyacı da artar. Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz "Dünya genelinde engellenebilir zeka geriliği probleminin en yaygın nedeni iyot eksikliğidir" diyor.

23 Kasım 2020, Pazartesi 16:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Tiroid sentezinde görev alıyor"

"Tiroid sentezinde görev alıyor"

İyodun vücudumuzdaki önemine değinen Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, "İyot, vücudumuzdaki eser elementlerden bir tanesid. İyotun en büyük görevi; tiroid bezinde, tiroid hormonunun sentezinde görev alması.  Tiroid bezindeki hormon sentezinde en önemli basamak, iyotun alınmasıdır. İyot, tiroid hormonuna dönüştükten sonra vücutta birçok sistemin düzenlenmesinde görev alır. Bunların içerisinde en önemli kısım; bazal metabolizma hızı. Yani vücudumuzun temelde, organ ve görevlerinin işlevlerini nasıl yöneteceğinin en önemli belirleyicisi tiroid hormonları. Vücut bu sayede hem ısısını düzenler hem de organizma hızına karar verir" dedi. 

Anne adayları nelere dikkat etmeli?

Anne adayları nelere dikkat etmeli?

İyot eksiliği konusunda söz sahibi derneğin, Amerikan Tiroid Cemiyeti olduğu bilgisini veren Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, "Tiroid hormonu dengesinin normal olması ve annenin iyot alınımının düzenli olması gebelik döneminde hayati önem taşır. Gebeliğin başlaması ile birlikte anne adayı kilo alır ve vücutta iyot ihtiyacı artar. Hem anne karnındaki bebeğin gelişmesi hem de tiroid hormonu sentezi için, gebelik döneminde vucudun iyot ihtiyacı normalden yaklaşık yüzde 50 oranında daha fazla artar. Amerikan Tiroid Cemiyeti’nin önerilerine göre, gebelik planlayan ve gebe olan hastaların tamamının diyetlerinde, günlük 150 mcg iyot içeren oral destek verilmelidir. En uygun planlama; gebelikten 3 ay önce başlayıp, gebelik süresinde devam etmektir. Endemik yani sık iyot eksikliğine bağlı problemlerin görüldüğü ülkelerde, mutlaka desteğin sağlanması önemlidir. Gebelerin, lohusaların ya da emzirme dönemindeki annelerin, iyot seviyelerine bakmaya gerek olmaksızın, rutin olarak 150 mcg iyot desteğinin sağlanması hem Amerikan Tiroid Cemiyeti'nin hem de Türkiye’deki Endokrinoloji Derneği'nin önerisidir. Bilimsel olarak çalışmalarımızda da aynı sonuçlarla karşılaşmaktayız" diye ifade etti. 

İyot eksikliği gebeliği etkiler mi?

İyot eksikliği gebeliği etkiler mi?

İyot eksikliğinin gebe olmayan hastalarda çok iyi tanımlandığını belirten Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, "İyot eksiliği; gebe olmayan hastalarda, guatr adı verilen tiroid bezinde şişmeye sebep olur ve vücut sıcaklığını düşürür. Bununla birlikte organsal foksiyonlarda yavaşlamalar olur ve infertiliteye dahi yol açabilir" uyarısını yaptı.

İyot eksikliğinin gebeliğin oluşumunda dahi problemlere neden olabileceğini kaydeden Doç. Dr. Ali Ekiz, "Anne karnındaki bebeğin, beyin gelişiminde ve mineralizasyonunda, yani zekânın gelişiminde, tiroid hormonlarının ciddi bir şekilde etkisi olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Bu nedenle, iyot eksikliği durumunda, beyin gelişiminde yetersizlikler ve zekâ kısıtlıklarının olması çok muhtemel" dedi.  

İyot vücuda nasıl alınır?

İyot vücuda nasıl alınır?

İyotun daha çok balık ve deniz ürünlerinde, içme sularında, süt ve süt ürünlerinde, özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunduğunu belirten Ekiz, iyotun alınacağı öncelikli kaynağın, iyottan zenginleştirilmiş gıdalar olduğunu söyledi. 

Ekiz, sözlerine şöyle devam etti:

Tuz, ekmek gibi bazı gıdalar, iyottan zenginleştirilerek, kullanılabilir. Bu konu çok önemli olduğu için Türkiye’de 1998 yılında tüm sofra tuzlarının iyotlanması zorunlu hale getirildi.

Kaya tuzu alırken nelere dikkat edilmeli?

Kaya tuzu alırken nelere dikkat edilmeli?

Ekiz, "Bu noktada hemen yeri gelmişken değinmek lazım, kaya tuzu epeyce popüler bir tuzdur ama kaya tuzlarının bazılarında iyot yok. Bu nedenle tüketilirken iyotlanmış olup olmadığına çok dikkat edilmelidir. İyot kullanım miktarı konusunda ise; Gebelik planlayan, gebe olan ve emzirme döneminde bulunan lohusa annelerde, günlük 150 mcg iyot desteğinin sağlanması hem Türkiye’deki dernekler hem de uluslararası dernekler tarafından önerilir" dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamileliği fırsata çevirmenin yolları