Zeytinyağı kullanırken dikkat: “İçinde motor yağı olabilir!”

Sofraların vazgeçilmezi olan zeytinyağı kullanırken dikkat edin: Yeni bir iddiaya göre zeytinyağının içine motor yağı karıştırıyorlar! İşte gerçek zeytinyağını anlamanın en garanti yolu…    

31 Ağustos 2017, Perşembe 12:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Sağlık konusunda faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı kullanıcılarına dikkat! Zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı Haldun Coşkun, zeytinyağında kanola ve motor yağı sahteciliği yapıldığını belirterek, gerçek ile sahte zeytinyağını ayırt etmenin en kolay yolunun ’dondurma’ yöntemi olduğunu söyledi. 

Sahte zeytinyağının ölüm ve felce neden olduğuna vurgu yapan Coşkun, piyasadaki ucuz zeytinyağlarından uzak durulması gerektiğini bildirdi. 

KOLAY YOLDAN PARA KAZANMANIN YOLU OLARAK...

KOLAY YOLDAN PARA KAZANMANIN YOLU OLARAK...

Geçmişten günümüze miras kalan sofraların vazgeçilmezi zeytinyağı da gelişen teknolojiyle birlikte her alanda olduğu gibi sahtecilerin kolay yoldan para kazanma aracı haline geldi. 

PEK ÇOK RESTORONDA DA BU ÜRÜNLER…

PEK ÇOK RESTORONDA DA BU ÜRÜNLER…

Adanalı zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı Coşkun, doğal zeytinyağını anlamanın en önemli unsurlarının renk, koku ve tat olduğunu söyledi. Sahte zeytinyağı üreticilerinin yüksek teknolojiden faydalandığına dikkat çeken Coşkun, ucuz fiyatlı zeytinyağlarından uzak durulması gerektiğini söyledi. Haldun Coşkun, pek çok restoranda da bu ürünlerin kullanıldığı konusunda uyarıda bulundu. 

“ZEYTİNYAĞI DİYE PİYASAYA SÜRÜYORLAR!

“ZEYTİNYAĞI DİYE PİYASAYA SÜRÜYORLAR!

Piyasada ’sağlıklı’ olarak reklamı yapılan kanola yağının kolza bitkisinden üretildiğini aktaran Haldun Coşkun, "Kolza da biyodizelin hammaddesidir. Biyodizel fiyatları düştüğünde kolzayı kanola yapıp ’sağlığa faydalıdır’ diye zeytinyağıyla karıştırıp piyasaya sürüyorlar" dedi.  

Kalp ve damar hastalarının haklı olarak sızma zeytinyağına yöneldiğini ancak sahte zeytinyağına denk geldiklerinde en iyi olasılıkla ’felç’ kalacaklarını öne süren Coşkun, "Sızma zeytinyağı felç ve kalp krizi gibi durumları engelliyor ancak bu yağa motor yağı karıştıran vicdansızlar sadece paranızı çalmıyor, canınıza kast ediyor. Cebinizden 100 lira çalabilirler, canınıza bir şey olmaz, sadece üzülürsünüz ama gerçek zeytinyağı diye motor yağı satarlarsa bu sağlığınıza kasttır" diye konuştu.

ZEYTİNYAĞININ SAHTE OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN…

ZEYTİNYAĞININ SAHTE OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN…

Zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı Haldun Coşkun, sahte zeytinyağının ’dondurma’ yöntemiyle kolayca anlaşılacağını kaydederek şu bilgileri aktardı:  

Şüphelendiğiniz zeytinyağı ile gerçek olduğuna emin olduğunuz zeytinyağını buz kabında dondurun. Daha sonra bir bardağa aktarın. Eğer zeytinyağı içerisine başka bir yağ karıştırılmışsa, donma ve çözülme aşamasında kendisini belli eder. Sahte zeytinyağı şekilsiz olarak çabucak erir. Aynı anda gerçek zeytinyağı ise dolu dolu, blok halinde ve yavaş şekilde eriyecektir.  

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (18 Şubat 2020 )