Zincirli iskeletler 2 bin 6000 yıl önce Atina’yı almaya çalışan darbeciler olabilir

Geçen yıl Atina yakınlarındaki bir toplu mezarda bulunan elleri zincirli seksen iskelet, Atinayı ele geçirmeye çalışan Kylon’un destekçileri olduğu düşünülüyor

 

24 Temmuz 2017, Pazartesi 22:54
A A
Geçen yıl Atina yakınlarındaki bir toplu mezarda ortaya çıkarılan elleri zincirli seksen iskelet, Kylon’un takipçileri olabilir.

 Atinalı bir soylu olan Kylon, olimpiyat oyunlarının ilk kayıtlı galibidir. Ancak tarihe, iktidarın tek sahibi olabilmek adına, Atina’yı bir darbe girişimiyle ele geçirmeye çalışması sonucunda geçti.


İNŞAAT SIRASINDA ORTAYA ÇIKMIŞTI


İskelet kalıntıları, MÖ 8. yüzyıldan kalma büyük bir mezarlık olan Falyron Delta Nekropolü’nde keşfedildi. Nekropol, bir yüz yılı aşkın bir süre önce Atina’nın güneyindeki bir opera binası ve kütüphane inşaatı sırasında ortaya çıkarılmıştı.

Elleri demir kelepçelerle bağlanmış 80 kişi, bulundukları toplu mezara köle olmadıklarını savlayan bir düzen dahilinde yerleştirilmişlerdi.


O TARİHE DENK GELİYOR


Arkeologlar, kanlı bir idamın kurbanı oldukları anlaşılan kişilerin, başlarına aldıkları darbeler sonucu hayatlarını kaybettiklerini tespit etti. Mezardan çıkarılan çömlek parçaları üzerinde yapılan analizler sonucu, olayın MÖ 675 ila 650 yılları arasında gerçekleştiği düşünülüyor. Bu tarih, Antik Yunan’da büyük bir toplumsal huzursuzluğun yaşandığı bir döneme denk düşüyor.


DARBE GİRİŞİMİ BAŞARISIZ OLDU


Bir alanda çok fazla antik iskeletin keşfedilmesi nadir görülen bir durumdur. Bu nedenle araştırmacılar, uzun süredir, mezardaki iskeletlerin sahiplerinin kim oldukları ve neden öldürüldükleri üzerine tetkikler yapıyorlar. İskeletler ortaya çıktığından beri arkeologlar tarafından tartışılan en popüler hipotez ise, bu kişilerin Kylon’un kenti ele geçirmeye çalışan ordusunun bir parçası olduğu iddiası.

Kesin olan ise, darbe girişiminin başarısız olduğu. Kylon yenildi ancak bir tapınağa kaçıp saklanmayı başardı. Onun için savaşanlar ise onun kadar şanslı değillerdi. Akıbetleri nekropolde bulunan kişilerle benzer oldu.


BİLİMSEL TEKNİKLER KULLANILIYIR


Arkeologlar, olanları tam manası ile öğrenmek ve bahsi geçen teoriyi doğrulamak için gerekli ipuçlarını bulmak adına bir CSI bölümünü aratmayacak kadar yenilikçi bilimsel teknikler kullanıyorlar. İskeletler üzerinde yapılan testler arasında, insanların yaşını, coğrafi kökenini ve sosyal statülerini aydınlatmak için yapılan radyografi ve izotop analizleri ile DNA profillemesi yer alıyor.


DNA ANALİZLERİ BEKLENİYOR


Tüm bu bilgiler, bu adamların Kylon’un destekçileri olup olmadıklarını bulmaya yardımcı olabilir. İlk sonuçlar, iskeletlerin Kylon’un adamlarına ait olduğu fikrini destekliyor; çünkü bir ordudaki savaşçılardan bekleneceği üzere ölmeden önce genç ve sağlıklıydılar. Bununla birlikte kesin sonuçlara ulaşmak adına daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor. Birlikte infaz edilen bu insanlar arasındaki ilişkileri kurmak için DNA analizleri bekleniyor.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.