Önceki Fotolar

5 adımda doğru güneş gözlüğü seçmenin ipuçları

Ozon tabakasındaki incelme nedeniyle güneşin zararlı ışınları gözlerimizi her geçen gün daha fazla tehdit ediyor. Güneşin sıcak yüzünü göstermeye başlamasıyla birlikte güneş gözlüğü kullanımı da gittikçe yaygınlaşıyor. Güneş gözlüğüne olan rağbeti fırsat bilen işportacılar da özellikle yaz aylarında piyasaya imitasyon gözlükler sürüyor. Peki, aksesuar konusunda alternatif olması amacıyla rastgele satın alınan güneş gözlüklerinin göz sağlığına verdiği zararın ne kadar farkındayız? Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op.Dr. Şehvar Nefesoğlu, 5 adımda doğru güneş gözlüğü seçiminin ipuçlarını paylaştı

19 Temmuz 2019, Cuma 14:13 Son Güncelleme:
A A
4-GÖZLÜK YÜZ ŞEKLİNE GÖRE SEÇİLMELİ

4-GÖZLÜK YÜZ ŞEKLİNE GÖRE SEÇİLMELİ

Güneş gözlüğü seçimi, yüz şekline göre yapılmalı. Yüzü saran, yanlardan ışık almayı engelleyen türdeki gözlükler göz sağlığı için tercih edilmeli. Küçük çerçeveli gözlükler yeteri kadar koruma sağlayamayabilir. Yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlayacaktır. Polarize camlı güneş gözlükleri, LCD ekranlara belli bir açıdan bakıldığında ekran görüntüsü kaybolabileceği için araçlarında bu tür göstergeleri olan sürücüler daha dikkatli olmalı.

5-GÖZLÜKLER OPTİK MAĞAZALARDAN ALINMALI

5-GÖZLÜKLER OPTİK MAĞAZALARDAN ALINMALI

Gözlüğün kalitesinden tam anlamıyla emin olabilmek için bilinen markaların satıldığı optik mağazalar tercih edilmeli. Çünkü birçok optik mağazada, gözlüklerin koruma seviyelerini ölçen basit cihazlar vardır. Bu cihazla gözlüğün koruma oranı birkaç saniye içinde ölçülebilir. Fakat hediyelik eşya dükkanları veya işportacılardan temin edilen gözlüklerin sahip olduğu cam kalitesinden hiçbir şekilde emin olunamaz.

Sıradaki haber yükleniyor...