6 adımda elmanın kilo vermeye etkisi

Elma hemen hemen her mevsim bulabildiğimiz bir meyve. Yapılan araştırmalarda diğer meyvelerle karşılaştırılan elmanın kilo vermeye olan etkisi kanıtlandı. Peki elma kilo vermeyi nasıl sağlıyor? Uzmanlara göre bunun 6 yolu var... / ÖZEL HABER

03 Ağustos 2021, Salı 10:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- DÜŞÜK KALORİLİDİR

1- DÜŞÜK KALORİLİDİR

Kilo vermek istiyorsanız kalori alımını azaltmanız gerekir. 1 elma ortalama 52 kaloridir. Elmalar yüksek kalorili atıştırmalıkların yerini aldıklarında tatmin edici bir gıda haline gelebiliyor. Ancak yine de elma tüketerek açlık hissinizi bastıramıyorsanız, yanında protein ve yağ tüketmelisiniz. Yani badem ve fıstık ezmesiyle birlikte elma tüketmeniz uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır.

2- ZENGİN BİR LİF KAYNAĞIDIR

2- ZENGİN BİR LİF KAYNAĞIDIR

Zayıflamak istiyorsanız bağırsak sağlığınız için lif tüketiminize özen göstermeniz gerekiyor. 1 elmada yaklaşık 5gr. lif bulunur. Bu da kadınların yüzde 20 erkeklerin yüzde 13 oranında günlük lif ihtiyacını karşılıyor demektir.

Lif doyurucudur ve uzun süre tok kalmanızı sağladığı için kilo vermenize yardımcı olur. Elmadaki lif ayrıca metabolizmanızı da hızlandırabilir. Ayrıca bağırsak için sağlıklı bakteriler üretmenizi sağlar.

3- BOL MİKTARDA SU İÇERİR

3- BOL MİKTARDA SU İÇERİR

Yeterince su içmek baş ağrılarından uzak kalmanızı sağlar. Yeterince su içmek yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olur.

Elma gibi yiyecekler susuzluğunuzu giderebilir. Elmanın yaklaşık yüzde 86'sı sudan oluşur. Sağlıklı lif ve sudan oluşan elma böylece doyurucu bir atıştırmalığa dönüşüyor.

4- GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜKTÜR

4- GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜKTÜR

Kilo vermek istiyorsanız glisemik indeksi dikkate almalısınız. Elmanın glisemik indeksi düşüktür. Düşük glisemik indeksi yiyecekler, kan şekerini sabit tuttuğu için acıkmanızı geciktirecek ve sizi uzun süre tok tutacaktır. Glisemik indeksi yüksek besinler ise kan şekerimizin daha hızlı yükselmesine neden olur ve bu da çabuk acıkmamızı sağlar.

5- ANTİOKSİDANLA DOLUDUR

5- ANTİOKSİDANLA DOLUDUR

Elmada vücuttaki iltihabı azaltan guercetin adlı bir antioksidan bulunur. Vücuttaki enflamasyonu azaltmak kilo vermenin yolunu açabilir. İltihaplanma vücudun insülin direncini etkilediğinden obezite ile ilişkilendirilmiştir. İnsülin direnciniz olduğu zaman vücudunuz şişmanlamaya başlar.

6- PRATİKTİR

6- PRATİKTİR

Kilo vermek istiyorsanız, pratik sağlıklı yiyecekler en iyi yardımcınız olabilir. Elmayı işlemden geçirmeden, kesmeye ya da soymaya gerek duymadan kolaylıkla tüketebilirsiniz. Evden çıkarken çantanıza bir tane atabilir ya da yolda yürürken tüketebilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yulaftan daha fazla lif içeren 14 besin