Aloe vera suyu içmeniz için 5 önemli sebep

Aloe vera denildiğinde aklımıza hep içindeki jel ve o jelin güzelliğimize olan faydaları gelir. Peki aloe veranın suyunun da aslında çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? İşte aloe vera suyu içmeniz için 5 sebep...

27 Şubat 2019, Çarşamba 08:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Aloe vera suyu, aloe vera bitkisi kullanılarak elde edilen bir çeşit meyve suyu olarak adlandırılır. Tropikal iklimde yetişen bir bitki olan aloe verayı evinizde de yetiştirebilirsiniz. Aloe veranın jel denen özü, pek çok cilt bakım ürününün bileşeninde yer alır. Cilt için sayısız faydası olan bu bitkinin suyu, vücuda da çok fazla yarar sağlıyor.


İşte aloe vera suyu içmek için 5 sebep...

1. SİNDİRİME FAYDALIDIR

1. SİNDİRİME FAYDALIDIR


Doğru miktarda tüketilen aloe vera suyu, sindirim sisteminde meydana gelen pek çok sorunu çözüyor. Özellikle kabızlığa iyi gelen aloe vera suyu, bağırsak bakterilerini teşvik ederek, sindirimi düzene sokuyor.

2. İLTİHAPLARI ÖNLER VE AZALTIR

2. İLTİHAPLARI ÖNLER VE AZALTIR


Aloe vera suyu, tıpkı jeli gibi cilt üzerindeki yaraları ve iltihapları tedavi ediyor. Aynı zamanda kronik iltihap hastalıkları olan kişilerin de aloe vera suyu içmesi öneriliyor. Aloe vera suyu, anti-enflamatuvar özelliği sayesinde eklem ağrılarına da iyi geliyor.

3. AĞIZ SAĞLIĞINA FAYDALIDIR

3. AĞIZ SAĞLIĞINA FAYDALIDIR


Yukarıda bahsettiğimiz iltihap önleyici özellikleri sayesinde aloe vera suyu, dişler ve diş etlerindeki sorunlara da iyi geliyor. Aloe vera suyu, ağızdaki bakterileri yok ediyor, kötü koku oluşumunu engelliyor.

4. KİLO VERMEYE YARDIMCIDIR

4. KİLO VERMEYE YARDIMCIDIR


Aloe vera suyu, doğal bir arındırıcı görevi görüyor. Bu sayede vücutta toksinlerin atılmasını sağlıyor ve kilo verme sürecine yardımcı oluyor. Öte yandan yapılan araştırmalar, aloe vera suyunun vücuda detoks etkisi yaptığını da ortaya koydu.

5. KOLESTEROLÜ VE KAN ŞEKERİNİ DENGELER

5. KOLESTEROLÜ VE KAN ŞEKERİNİ DENGELER


İyi kolesterol seviyesini artıran aloe vera suyu aynı zamanda yüksek trigliserid seviyesini de düşürüyor. İltihap önleyici özelliği sayesinde damarların sertleşmesini önlüyor ve kan basıncı seviyesini kontrol ediyor.


Aloe vera suyu aynı zamanda dengesiz kan şekeri sorunu yaşayanlara da yardım ediyor. Şekerin kanda birikmesine engel oluyor ve şekeri kontrol altında tutuyor.

ALOE VERA SUYU NASIL HAZIRLANIR?

ALOE VERA SUYU NASIL HAZIRLANIR?

1 adet aloe vera yaprağını kesin ve içindeki jeli çıkartın. Jelin içine 1/2 su bardağı su koyun ve blender ile iyice karıştırın. Blender ile karıştırdığınız aloe vera jelini süzgeçten geçirin. İçmeden önce, tatlandırmak için bal ilave edebilirsiniz.


DİKKAT!

Aloe vera çok sık kullanılan bir bitki olmadığı için alerjiniz olup olmadığını bilmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Bu sebeple aloe vera suyunu içmeye başlamadan önce bir uzmandan onay almayı unutmayın. Öte yandan bu suyu günde 1 bardaktan fazla tüketmeyin. Aloe vera suyunu tek başına tüketebileceğiniz gibi smoothielere de ekleyebilirsiniz. 


Kaynak: Mahmure


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saç bakımından sivilce maskesine: Yaş maya ile yapabileceğiniz bakım uygulamaları