Bebeklik"El ayak hastalığı çocuklara parklarda bulaşabilir"

"El ayak hastalığı çocuklara parklarda bulaşabilir"

Paylaş
"El ayak hastalığı çocuklara parklarda bulaşabilir"

Son dönemde çocuklarda sıkça görülen el ayak hastalığı, parklarda bulaşma riski taşıyor. Özellikle oyun alanlarında ve toplu kullanılan eşyalarda virüsün yayılma potansiyelinin arttığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Seringeç, ebeveynleri ve çocukları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

El ayak hastalığının, genellikle Coxsackie virüsü veya Enterovirüs 71 gibi virüsler tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalık olduğunu aktaran Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Seringeç, “Belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, ağız içi yaraları, el ve ayaklarda döküntüler yer alır. Özellikle 10 yaş altı çocuklarda daha sık görülür ve yayılma potansiyeli yüksektir” diye konuştu.

Haberin Devamı

 

“YAZ AYLARINDA VE SICAK HAVALARDA BU RİSK DAHA DA YÜKSEK OLABİLİR"

Hastalığının temas yoluyla da kolayca bulaşabileceğini belirten Dr. Seringeç, “Parklarda ve oyun alanlarında, çocukların bir arada oynaması ve ortak ekipmanları kullanmasıyla virüsün yayılma riski artıyor. Özellikle yaz aylarında ve sıcak havalarda bu risk daha da yüksek olabilir” dedi.

“BELİRTİLER GÖRÜLDÜĞÜNDE MUTLAKA BİR HEKİME BAŞVURULMALIDIR”

Çocukların parklarda oynadıktan sonra veya ortak ekipmanları kullandıktan sonra ellerini mutlaka sabun ve suyla yıkaması gerektiğini aktaran Dr. Seringeç, “Alkol bazlı el dezenfektanları da kullanılabilir. Piknik alanları, kamuya açık havuzlar ve diğer toplu kullanım alanları da virüsün yayılma potansiyeli taşır. Bu alanlarda da dikkatli olunmalıdır. El ayak hastalığı genellikle hafif seyreder ve çoğu zaman kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı vakalarda ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir, bu nedenle belirtiler görüldüğünde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı