Bel ağrısı öksürmekle artar (Bel ağrısından kurtulmanın yolları)

Yaşam boyunca herhangi bir dönemde ortaya çıkan bel ağrıları, hareket etmeyi kısıtlayarak hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Peki, bel ağrısını neler tetikler? Bel fıtığının sebepleri nelerdir? Uzun boylularda bel fıtığı daha mı sık görülüyor? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.dr. Semih Akı anlattı

13 Temmuz 2019, Cumartesi 12:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Önceki Fotoğraflar
RİSKLİ MESLEKLER VAR MI?

RİSKLİ MESLEKLER VAR MI?

Masa başında uzun süre oturarak çalışanları sayabiliriz. Bu kişilerde kaslar zayıflar ve diske yeterince destek vermez. Kasların alması gereken yükün bir kısmı diske yüklendiği için disk daha fazla hasar görür. Yine TIR ya da kamyon şoförlerinde disklerin sürekli titreşime maruz kalması diskin özelliğini kaybetmesine yol açıyor. Özellikle hasta bakıcılar ve hemşireler gibi sağlık personelinde çok sık görülüyor. Bu da yaşlı hastaların ya da kendine bakamayacak kişilerin kaldırılması, pozisyonlarının değiştirilmesiyle ilgili.


Ağır yük taşıması gerekenlerde de bel fıtığı sık görülüyor. Aslında ağırlıktan ziyade bel sağlığına uygun kaldırıp kaldırmadığınız önemli. ‘Öne eğildim, kilitlendim kaldım, belime ağrı girdi’ cümlesini belki duymuşsunuzdur. Burada ağırlık kaldırmamasına rağmen kişinin beli yanlış kullanımı neticesinde fıtık ortaya çıkıyor.

HANGİ SPORLAR RİSKİ ARTIRIR?

HANGİ SPORLAR RİSKİ ARTIRIR?

Basketbol, futbol gibi çarpışmalı sporlar riskli. Yine belin etrafında dönmeyi gerektiren tenis, golf gibi sporlarda da bel fıtığı riski yüksek. Ancak bunları usulüne uygun yapar, spora başlamadan önce ısınma ve germe egzersizlerini yaparsanız riski en aza indirirsiniz.


Her türlü spor aktivitesinden önce mutlaka ısınma ve germe egzersizi yapmak, yükün diskin üzerine binmesini önler, bel bölgesindeki yükün eşit miktarda dağılmasını sağlar.

HANGİ YAŞLARDA DAHA SIK?

HANGİ YAŞLARDA DAHA SIK?

Bel ağrıları yaşlılarda daha fazla görülür. Ama yaşlılarda ağrının sorumlusu bel fıtığı değil, genellikle kireçlenme gibi hastalıklardır. Bel fıtığı daha genç yaşların hastalığı. Çünkü yaş ilerledikçe diskin dışarı taşan muhteviyatı azalır, sıvı oranı düştüğü için etrafındaki kapsülün patlama riski düşer. Genç yaşlarda ise diskin içindeki sıvı, canlılığını ve miktarını koruduğu için dışarıya taşma potansiyeli daha yüksek.

UZUN BOYLULARDA BEL FITIĞI DAHA MI SIK GÖRÜLÜYOR?

UZUN BOYLULARDA BEL FITIĞI DAHA MI SIK GÖRÜLÜYOR?

Çalışmalarda böyle bir ilişki gösterilmedi. Ama kilonun riski artırdığı kesin. Şöyle bir mekanizma var: Aşırı kilo, beli öne doğru çekmeye başlıyor. Karın kaslarınız zayıfsa bele bağlı organlar ön tarafa doğru yer değiştiriyor. Bu da bel çukurunu artırıyor. Beldeki çukurun artması demek, bel bölgesinin normal çalışmaması demek. Bir de fazla kiloluysanız yeterince hareketsiz olduğunuz, spor yapmadığınız, zayıf kaslara sahip olduğunuz anlamına geliyor.

STRES DE SİGARA DA FITIĞI TETİKLER

STRES DE SİGARA DA FITIĞI TETİKLER

Aile ya da iş yaşantısından mutlu olmayanlarda bel ağrısının sık görüldüğünü gösteren araştırmalar var. Hatta yurt dışında bel ağrısının iş yerindeki gerilim nedeniyle ortaya çıktığını söyleyip yüklü tazminat alanlar var. Bir de ağrıya 1-2 yıl içinde müdahale edilmezse kronik ağrı sendromu ortaya çıkabilir. Bu da belden bağımsız, kişinin ağrıyı algılamasıyla ilgili, tamamen psikolojik kökenli bir sorun. Tedavisi çok daha farklı ve zor. Bu arada, sigara damarların beslenmesini bozarak fıtığa zemin hazırlıyor.

HABERCİ BELİRTİLER

HABERCİ BELİRTİLER

● Doktora götüren en önemli şikayet ağrı. Genellikle ağır kaldırmak, ters bir hareket yapmak gibi nedenlerle ortaya çıkar. Hasta, ‘Birdenbire kilitlendim kaldım, tutuldum’ diye tarif eder.


● Ağrı genellikle ayağa kalkıldığında artar.


● Fıtık sağ ya da sola yakınsa bu bölgeden geçen sinirlerin sıkıştırabilir. Bu durumda kalçaya ya da bacağa yayılan ağrı, uyuşma, karıncalanma ve yanma görülür.


● Sağ kalça ile sol kalça veya sağ bacakla sol bacak arasında his farkı olur.


● Ayak parmağında, topukta veya ayakta uyuşma ortaya çıkabilir.


● Bel fıtığı ağrısı, öksürmek, hapşırmak ve ıkınmakla şiddetlenir.


● Bacaklarda güç kaybı görülebilir.


● Etkilenen sinirlerin etrafında kaslar zayıflar. Bu, eşyaları kaldırma veya tutma becerisini bozar.


● Fıtık ilerlemişse kas kuvvetinde kayıp olur ve hasta ayağını sürüyerek yürür.


HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda dikkat eksikliği nedir ve nasıl tedavi edilir?