Önceki Fotolar

Bel ağrısı öksürmekle artar (Bel ağrısından kurtulmanın yolları)

Yaşam boyunca herhangi bir dönemde ortaya çıkan bel ağrıları, hareket etmeyi kısıtlayarak hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Peki, bel ağrısını neler tetikler? Bel fıtığının sebepleri nelerdir? Uzun boylularda bel fıtığı daha mı sık görülüyor? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.dr. Semih Akı anlattı

13 Temmuz 2019, Cumartesi 12:39
A A
HANGİ YAŞLARDA DAHA SIK?

HANGİ YAŞLARDA DAHA SIK?

Bel ağrıları yaşlılarda daha fazla görülür. Ama yaşlılarda ağrının sorumlusu bel fıtığı değil, genellikle kireçlenme gibi hastalıklardır. Bel fıtığı daha genç yaşların hastalığı. Çünkü yaş ilerledikçe diskin dışarı taşan muhteviyatı azalır, sıvı oranı düştüğü için etrafındaki kapsülün patlama riski düşer. Genç yaşlarda ise diskin içindeki sıvı, canlılığını ve miktarını koruduğu için dışarıya taşma potansiyeli daha yüksek.

UZUN BOYLULARDA BEL FITIĞI DAHA MI SIK GÖRÜLÜYOR?

UZUN BOYLULARDA BEL FITIĞI DAHA MI SIK GÖRÜLÜYOR?

Çalışmalarda böyle bir ilişki gösterilmedi. Ama kilonun riski artırdığı kesin. Şöyle bir mekanizma var: Aşırı kilo, beli öne doğru çekmeye başlıyor. Karın kaslarınız zayıfsa bele bağlı organlar ön tarafa doğru yer değiştiriyor. Bu da bel çukurunu artırıyor. Beldeki çukurun artması demek, bel bölgesinin normal çalışmaması demek. Bir de fazla kiloluysanız yeterince hareketsiz olduğunuz, spor yapmadığınız, zayıf kaslara sahip olduğunuz anlamına geliyor.

STRES DE SİGARA DA FITIĞI TETİKLER

STRES DE SİGARA DA FITIĞI TETİKLER

Aile ya da iş yaşantısından mutlu olmayanlarda bel ağrısının sık görüldüğünü gösteren araştırmalar var. Hatta yurt dışında bel ağrısının iş yerindeki gerilim nedeniyle ortaya çıktığını söyleyip yüklü tazminat alanlar var. Bir de ağrıya 1-2 yıl içinde müdahale edilmezse kronik ağrı sendromu ortaya çıkabilir. Bu da belden bağımsız, kişinin ağrıyı algılamasıyla ilgili, tamamen psikolojik kökenli bir sorun. Tedavisi çok daha farklı ve zor. Bu arada, sigara damarların beslenmesini bozarak fıtığa zemin hazırlıyor.

HABERCİ BELİRTİLER

HABERCİ BELİRTİLER

● Doktora götüren en önemli şikayet ağrı. Genellikle ağır kaldırmak, ters bir hareket yapmak gibi nedenlerle ortaya çıkar. Hasta, ‘Birdenbire kilitlendim kaldım, tutuldum’ diye tarif eder.


● Ağrı genellikle ayağa kalkıldığında artar.


● Fıtık sağ ya da sola yakınsa bu bölgeden geçen sinirlerin sıkıştırabilir. Bu durumda kalçaya ya da bacağa yayılan ağrı, uyuşma, karıncalanma ve yanma görülür.


● Sağ kalça ile sol kalça veya sağ bacakla sol bacak arasında his farkı olur.


● Ayak parmağında, topukta veya ayakta uyuşma ortaya çıkabilir.


● Bel fıtığı ağrısı, öksürmek, hapşırmak ve ıkınmakla şiddetlenir.


● Bacaklarda güç kaybı görülebilir.


● Etkilenen sinirlerin etrafında kaslar zayıflar. Bu, eşyaları kaldırma veya tutma becerisini bozar.


● Fıtık ilerlemişse kas kuvvetinde kayıp olur ve hasta ayağını sürüyerek yürür.


HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...