Biber 10 TL'ye dayandı

Fiyatı 10 TL'ye kadar yükselen domates ucuzlamaya devam ederken, bu kez de Kaliforniya cinsi biberin haldeki toptan kilo fiyatı 10 TL'yi gördü

27 Ekim 2010, Çarşamba 12:59
A A
Biber 10 TL'ye dayandı

Türkiye'de sebze ve meyve üretiminde yaz ve kış dönemi üretim dönemlerindeki aranın açılması, iklim koşulları gibi etkenler bu yıl sebze ve meyve fiyatlarında fahiş artışlara neden oldu.

Ürün yokluğu nedeniyle fiyatı 10 TL'ye kadar çıkan domates, Türkiye'nin örtüaltı üretiminin yüzde 85'ine sahip Antalya'da üreticinin sera domatesini kesime başlamasıyla düşüşe geçti.

Domatesin Antalya Büyükşehir Belediyesi Hali'ndeki kilogram fiyatı 1 TL ile 3 TL arasına kadar indi. Ancak Bursa bölgesinde aşırı yağışlar nedeniyle bu kez de biber üretiminde yaşanan büyük sıkıntı nedeniyle biber fiyatları yüzde 30'u aşan oranda artış gösterdi.

Biber çeşitlerinden renkli dolmalık biber olarak da bilinen Kaliforniya biberin kilogram fiyatı Antalya Toptancı Hali'nde 10 TL'ye yükseldi. Antalya Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, yazlıklar erken bitip kışlıklar da geç başladığı için fiyatların çok yüksek seyrettiğini söyledi.

UCUZLADI AMA...

Antalya Toptancı Hali Müdürü Rıza Uysal, sebze meyve fiyatlarında geçen haftaya göre yüzde 20- 25 ucuzlama olduğunu kaydetti. Uysal, “Ancak geçen yıl fiyatlarına göre bakıldığında ise elbette yüksek.

Kaliforniya biber şuan fiyatı en yüksek olan ürün ve rekolte azlığı nedeniyle fiyatı bu kadar yüksek” dedi.

FİYATLAR UÇUYOR

Diğer yandan geçen yıl 6.50 TL'den işlem gören ithal sarımsak ise 11 TL'ye çıktı. Son 6 yılın en yüksek seviyesini yaşayan sarımsakta yerli kuru çeşit ise 9.50 TL'den satılıyor.

Geçen yıl aynı dönemde tane fiyatı 1.50 TL olan aysberg marul 4 TL, 1 TL olan düz marul 2 TL, 0.90 TL olan kıvırcık marul 1.90 TL olarak Antalya Hali'nde işlem görüyor.

Mehmet ÇINAR/ANTALYA (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.