Binali Yıldırım: Üniversiteye girme derdi 1-2 yıl içinde ortadan kalkacak

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı açılış törenine katıldı. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Üniversiteye girme derdi 1-2 yıl içinde tamamen ortadan kalkacak" dedi

26 Ekim 2018, Cuma 15:06 Son Güncelleme:
A A
Binali Yıldırım: Üniversiteye girme derdi 1-2 yıl içinde ortadan kalkacak

Üsküdar Üniversitesi'nin Üsküdar’daki yerleşkesinde düzenlenen törende Binali Yıldırım’a fahri doktora verildi. Doktora tevhidinin ardından konuşma yapan Binali Yıldırım, "Zannedilir ki ilk üniversiteyi Batılılar kurmuştur. 1088’de İtalya’daki Bolonya Üniversitesi dünyada açılan ilk üniversite olduğu söylenir. Bu kocaman bir yalandır. Bundan 229 yıl önce Tunus’un Kayrevan şehrinde Müslümanlar ilk üniversiteyi kurmuştur. Orta Çağ bizim medeniyetimizde yoktur, Batı'da icat edilmiş bir kavramdır. Onların Orta Çağ dediği dönemde, bilimin, hikmetin zirve yaptığı bir İslam dünyası vardı" dedi.

CUMHURİYET'İN 95. YILI

Binali Yıldırım, "Birkaç gün sonra Cumhuriyet Bayramımızı kutlayacağız, Cumhuriyet'in 95. yılını kutlayacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk destansı mücadeleler sonucunda kurduğu Cumhuriyet'i gençlere emanet etti. Bizler bu emanetin hakkını verip ülkemize dünyaca takdirle karşılanan eserler kazandırıyoruz" diye konuştu.

'OYUN BÜYÜK'

Binali Yıldırım, Cumhuriyet'in kuruluş yıl dönümünde dünyanın en büyük havalimanının da açılışını yapacaklarını belirterek, "Türkiye’ye bu yakışır mı? Elbette yakışır. Bazıları bunun temeli attığımız gün, IMF ile yolumuzu ayırdığımız gün, faizlerin Osmanlı döneminden bile daha aşağıya indiği, 4.6’ye gerilediği gün Gezi olayları başladı. Bu bir tesadüf olabilir mi? Bunun üzerine çalışmanızı, düşünmenizi istiyorum. Oyun büyük. Ama bizim gençlerimiz var, istikbali de inşa edeceğiz. Bunu siz 15 Temmuz'da gösterdiniz" dedi.

"ÜNİVERSİTEYE GİRME DERDİ 1-2 YIL İÇİNDE TAMAMEN ORTADAN KALKACAK"

Binali Yıldırım, "Üniversiteye girme derdi 1-2 yıl içinde tamamen ortadan kalkacak. Şimdi üniversiteler 'Biz daha iyi okutuyoruz' diye birbirileriyle yarışıyorlar, reklam veriyorlar. Şu anda orta öğretimden mezun olanların sayısından fazla üniversitelerde kapasite var, imkan var. Sorun ne, belirli alanlarda daha çok donanımlı olmak gerekiyor. Oraya girmek isterseniz bir yarış var" diye konuştu.

'MUTLAKA ÜNİVERSİTEYE GİDERKEN BİR DİL ÖĞRENİN'

Binali Yıldırım, "Mutlaka üniversiteye giderken bir dil öğrenin. Yazmayı, konuşmayı, her yönüyle bir dil öğrenin. Bu yıllar sizin altın yıllarınız. Eğer bu sıralarda öğrenmediyseniz sonrası biraz daha zor olacak. Ben öğrenemedim, öğrenmedim, önemini kavrayamadım. Boğaziçi’ne kayıt olacaktım, vazgeçtim. Malum onu da kamuoyuyla paylaştım, dalga geçtiler. Detaya girmiyorum, bazı kesimler rahatsız oluyor. Geçenlerde de bayanlarla ilgili bir şey söyledim, ondan da rahatsız olmuşlar" diye konuştu.

PROGRAMDA KEYİFLİ ANLAR

Binali Yıldırım, salonda bulunan akademisyenlere seslenerek, "30. doktorayı aldık, bize terfi yok mu hocam? Bunun doçentliği, daha yukarısı yok mu?" diye sorunca salondan kahkahalar yükseldi. Binali Yıldırım, üniversite öğrencilerini kafelerde çok yoğun olarak gördüğünü belirterek, "Bundan bir mahsur yok, buradan da bir iş çıkarmayın. Elbette eğlenmek hakkınız. Ancak sizleri sergilerde, müzelerde, panellerde, konferanslarda daha çok görmek istiyoruz" dedi.

Binali Yıldırım konuşması sırasında promterda yazan "Kalabalıklaşıyor" kelimesini okuyamayınca "Kalabalıklaşma yerine daha basit bir cümle yazsaydınız ya" dedi. Bunun üzerinde salondan kahkahalar yükseldi.

Gülseli KENARLI-Güven USTA/DHA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.