Çinliler yastık altına el attı

Çinliler yastık altına el attı

13 Ekim 2009, Salı 10:59
A A
Çinliler yastık altına el attı

Batı küresel krizle birlikte kemerleri sıkmak zorunda kalırken, Çinlilerin ultra lüks harcamaları değişen küresel dengeleri de yansıtıyor. Bloomberg'e göre, Çinliler düzenlenen açık arttırmaların neredeyse her kategorisini domine ediyor. Çin'de 2008 yılında tek bir dolar milyarderi bile bulunmazken, 5 yılda 130 Çinli dolar milyarderi oldu.

Dünya'nın en büyük iki müzayede evi Christie's ile Sothebys, son yıllarda Hong Kong'un ultra pahalı mücevher, değerli taş, antika, tablo, özel şarap gibi satışlar için küresel merkeze dönüşmeye başladığını açıkladı. Londra merkezli Christie's, geçen yıl Hong Kong'da düzenlediği bir müzayedede 101-carat Shizuka elmasını 6,2 milyon dolara sattı. Müzayede evi Christie's, 1 Aralıkta 5 karat pembe elması New York, Londra, Cenevre gibi geleneksel merkezler yerine yine Hong Kong'da açık arttırmaya çıkaracak. Pembe elmasın, 5 ile 7 milyon dolar arasında bir fiyata alıcı bulması bekleniyor. Şirketin New York Times gazetesine konuşan mücevher satışları şefi Vickie Sek, son satışların Uzakdoğu pazarının zirveye çıkan önemini gösterdiğini ifade etti.

ROLLS-ROYCE'UN 2003'E KADAR BAYİSİ BİLE YOKTU

Geçen ay Hong Kong'da görücüye çıkan 250 bin dolarlık Rolls-Royce Ghost, yüksek vergilere rağmen aynı gün 20 sipariş aldı. Müzayede evi Sothebys'in Hong Kong'da dokuz aylık satış hacmi 170 milyon dolara erişti. Geçen hafta yapılan ve alıcıların kıyasıya rekabet ettiği bir müzayedede, ahşap bir imparatorluk tahtı tam 10 milyon dolara Çinli bir borsa yatırımcısının elinde kaldı. Açık arttırmanın ardından konuşan bir yetkili, "alıcılar doğru parçaları bulduğunda parayı ortaya çıkarıyor ve bu da genellikle Çinliler oluyor" dedi.

TELEFONDAN 4,7 MİLYON DOLAR

Çinli ressam ustası Sanyu'nün bir eseri, geçen hafta tahminlerin çok üstünde bir fiyata, 4,7 milyon dolara telefonla teklif veren bir Çinliye satıldı. Küresel krize rağmen tüketim harcamalarını ortalama yüzde 15 düzeyinde arttıran Çin'in küresel tüketim payı, finans devi Credit Suisse'nin raporuna göre 2020'de Amerika'nınkini geçecek. Zenginlik araştırmaları kuruluşu Hurun'un raporuna göre, Çinli dolar milyarderlerinin sayısı bu yıl 29 daha artarak 130'a çıktı. Forbes dergisine göre, aynı dönemde dünyada dolar milyarderlerinin sayısı 1125'ten 793'e düştü. HCBC, geçen ay dünyanın ekonomik merkezinin doğuya kaydığını belirterek, global CEO'sunu Hong Kong'a kaydırdığını açıklamıştı.

SON 5 YILDA SIFIRDAN 130 DOLAR MİLYARDERİ YARATTI

Zenginlik araştırmalarıyla tanınan Hurun Report, Çin'in en zengin 1000 kişisinin servetinin geçen seneye oranla ortalama yüzde 30 artış gösterdiğini bildirdi. Zenginlerin ortalama serveti 571 milyar dolara ulaştı. Bu yıl 29 Çinli daha dolar milyarderleri arasına katıldı.

Hurun Report'a göre, servet sahibi Çinlilerin ana zenginlik kaynağını inşaat sektörü oluşturuyor. Çin'in en zengin 10 kişisinden 7'si inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor.

Çin'in en zenginleri listesinin başında ise, elektrikli otomobil üreticisi BYD'nin sahibi Wang Chuanfu yer alıyor. Hurun listesinde geçen sene 102'inci sırada yer bulabilen Wang Chuanfu, Amerikalı yatırımcı Warren Buffet'ın şirket hisselerine yatırım yapmasının ardından servetini katlamıştı. Wang'ın 5,1 milyar dolar serveti bulunuyor.

Wang Chuanfu'nun yanı sıra, bu yıl Hurun listesinin ilk 10 sırasına altı yeni isim daha girdi. 1999 yılında yayımlanmaya başlayan Hurun zenginler listesinin tepesinde ilk kez bu kadar çok değişiklik gerçekleşti.

2008'de listenin tepesinde yer alan Huang Guangyu, cezaevini boyladı. Shanghai Daily gazetesine göre, Huang hisse senedi manipülasyonu suçlamasıyla tutuklandı. Geçen sene listenin ilk 10 sırasında yer alan çelik üreticisi Rizhao'nun sahibi Rong Zhijian ise, tesislerinin devlete ait Shandong Steel'e satılmasıyla listenin tepesinden düştü.

Forbes dergisine göre, 2009'de geçen yıla kıyasla dünyadaki dolar milyarderlerinin sayısı 1125'ten 793'e düştü.

Sadi KAYMAZ / PEKİN, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.