Çocuklardaki uyku sorunlarının temelinde ebeveyn bağımlılığı var

Erken okul başlangıç saatleri, ekranlarla ilgili dikkat dağıtıcı unsurlar ve diğer dış etkiler, çocuklarda bazı uyku problemlerine neden oluyor. Yapılan araştırmalar çocukların 9 saatten daha az uyuduğunu buldu. Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna, “Gece uyanmaları, uykuya geçişte zorlanma, gece kabusları, yaşanan travmalar, izlenen korku filmleri, korkunç hikayeler dinleme, aile içinde yaşanan tartışmalar, huzursuzluklar, ebeveyn kavgaları da çocuğun uykuya geçmesini zorlaştıran etkenler arasındadır. Uyku sorunları varsa mutlaka bir uzmana başvurulmalı” dedi.

08 Ocak 2020, Çarşamba 15:31 Son Güncelleme:
A A
Çocuklardaki uyku sorunlarının temelinde ebeveyn bağımlılığı var

Psikolog Merve Kırna, çocuklarda uyku problemine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna, “Sağlıklı uyku çocukların hem zihinsel hem de bedensel gelişimleri için oldukça önemlidir. Bazı çocuklar uykusu geldiğinde yatağına geçip yatarken, bazı çocuklar uykuya geçişte zorlanmakta ve desteğe ihtiyaç duymaktadır.” dedi.

Çocukların zaman zaman uyku konusunda desteğe ihtiyacı olduğunu belirten Psikolog Merve Kırna, “Uyku; bir nevi ayrılıktır. Bazı yetişkin insanlar bile uykuya geçmeden önce kitap okuyarak, müzik dinleyerek ya da hayaller kurarak kendisine destek arar. Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi, uykuya geçişte kendilerine yardımcı olacak şeyler ararlar; sevdiği bir oyuncağına sarılma, saçıyla oynama, ninni dinleme vs. gibi. Çocukların büyük bir kısmı ise uykuya geçme öncesinde karanlık korkusu ile birlikte ebeveynine “Beni yatırır mısın”, Yanımda dur uyuyana kadar ”, Bana kitap okur musun”, “Işık açık kalsın” gibi taleplerde bulunur ve böylelikle kendisine destek arar. Çocuklar 8-9 yaşlarından sonra daha az desteğe ihtiyaç duyarak tek başına uyuyabilir.” diye konuştu.

Uyuyamayan çocuk konusunda ebeveyn tutumu önemli

Ebeveynlerin uyku problemi yaşayan çocuklarına davranışlarının da önemli olduğunu ifade eden Merve Kırna, “Çocuğun egosu kademe kademe gelişir ve güçlenir, sağlıklı gelişim süreci olursa bu korkular yaş ile birlikte geride kalır. Bu süreçte çocuğunuzu neyin rahatlattığını keşfetmek çok önemlidir. Bu ihtiyaç göz ardı edilip “Kocaman çocuk oldun, her gece ne masalı”, Tek başına uyursun, yanında durmama gerek yok”, “Büyüdün artık, tek başına odana gidip yatabilirsin” gibi yanıtlar verilmemeli, ihtiyacı olan destek o an karşılanmalıdır” dedi.

“Çocukların uyuyamamasının temelinde ayrılma kaygısı var”

Çocukların uyuyamamasının nedenleri nelerdir?

Psikolog Merve Kırna çocukların uyuyamama nedenlerini de şöyle açıklıyor:

“Ayrıca gece sık sık uyanan çocuklarda , uykuya geçişte zorlanma, gece kabusları, yaşanan travmalar (deprem, hırsız, istismar, hastalık v.b) izlenen korku filmleri, korkunç hikayeler dinleme, aile içinde yaşanan tartışmalar, huzursuzluklar, ebeveyn kavgaları da çocuğun uykuya geçmesini zorlaştıran etkenler arasındadır. Ayrılma kaygısı yaşayan, ebeveyne aşırı bağımlı çocuklar da tek başına uyumaktan kaçınabilirler” dedi.

Uyku problemi yaşayan çocuklara nasıl davranılmalı?

Uyku sorunu yaşayan çocuklarda öncelikle yapılan bazı yanlış ebeveyn tutumlarına bakılması gerektiğini ifade eden Kırna, “Çocuğunuz ağlayarak uyandığında ışığı açıp kucağınıza almak da, ağladığında yanına hiç gitmemek kadar yanlıştır. Ağladığı için yanında yatmak veya yatağından alıp yatağını değiştirmek çocuğun korkusunu daha çok pekiştirmektedir, böylelikle “Korkulacak bir şey varmış ki, annem benim yanımda yattı” şeklinde pekiştirmeye neden olabilmektedir. Bunun yerine çocuğunuzu yatağından kaldırmadan ağladığında yanında olarak, orada olduğunuzu belli etmek, yatağındayken sakinleşmesine yardımcı olmak gerekmektedir. Çocuklar bazen birçok farklı korkudan dolayı da tek başına uyumakta güçlük çekebilirler. Bunların nedenleri saptanmalı, çocuk ile konuşulmalı, buna uygun çözüm arayışları bulunmalı ve rahatlaması sağlanmalıdır. Sorunun devam etmesi durumunda profesyonel destek alınmaktan kaçınılmamalıdır” diye konuştu. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ekranlar çocukların beyinini yavaşlatıyor