Demir eksikliği nasıl önlenir?

Demir eksikliği nasıl önlenir? Demir eksikliği ve buna bağlı olarak gelişen kansızlık, genç kadınlarda çok sık görülen bir sorundur, bu nedenle anne adaylarına, hamile kalmadan önce ayrıntılı bir kan tahlili yaptırmaları tavsiye edilir.

10 Temmuz 2020, Cuma 08:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hamilelik öncesi jinekolojik muayeneyle iç organların ve vajinanın durumu genel olarak değerlendirilir, sonrasında yapılacak ayrıntılı bir kan tahlili ile de kansızlık sorununun belirlenmesini sağlar.

Demir eksikliğine bağlı bir kansızlık durumu varsa bu sorunun gebelik sürecinde çözümü oldukça zordur. Çünkü hamileliğin kendisi demir eksikliğine bağlı kansızlık oluşturan bir süreçtir, bütün hamileler ilerleyen haftalarda kansızlık sorunu yaşayabilir. Bu nedenle hamilelere demir ilaçları ve demir preparatları verilir.

Hamilelik döneminde bu durumun daha ağır şekilde yaşanmaması için anne adaylarının hamile kalmadan önce kansızlık sorunlarını çözüme kavuşturmaları gerekmektedir. Bu şekilde hem annenin hem de bebeğin süreci daha sağlıklı atlatmaları da sağlanmış olur.

Anne olmaya karar veren kadınların hamile kalmadan önce azami ölçüde dikkat etmeleri gereken kansızlık sorunu hakkında Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak bilgi verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Down sendromu risk belirleme testleri nelerdir?