Deniz Feneri'nde tutuklu kalmadı

Deniz Feneri'nde tutuklu kalmadı

Deniz Feneri soruşturması kapsamında tutuklu bulunan son iki kişi de serbest bırakıldı. Böylece bu soruşturmada tutuklu sanık kalmadı

31 Ekim 2011, Pazartesi 11:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Deniz Feneri soruşturması kapsamında tutuklu bulunan son iki kişi de mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Daha önceki başvuruları mahkemelerce reddedilen şüphelilerden Kanal-7 Planlama ve Teknik Daire Başkanı Muzaffer Şafak ile aynı kanalın Mali İşler Koordinatörü Harun Kapuyoldaş için 3. kez yapılan başvuruyu değerlendiren 23. Asliye Ceza Mahkemesi, kefaletle tahliye kararı verdi.

Cezaevinde kalmakta olan Şafak ve Kapuyoldaş’ın avukatları, geçen hafta Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebinde bulunmuş, ancak mahkeme “delillerin toplanmadığını ve tutukluluk nedenlerin ortadan kalkmadığını” belirterek talebi reddetmişti.

Geçen cuma avukatların başvurduğu bir üst mahkeme olan Ankara 23. Asliye Ceza “Delillerin toplanmış olması ve yattıkları süreyi” göz önüne alarak Kapıyoldaş’ı 75 bin TL, Şafak’ı ise 50 bin TL kefalet karşılığı tahliye etti. Yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararı da verilen iki şüpheli cumartesi günü kefaletlerinin yatırılması sonucu cezaevinden bırakıldı.

"143 LİRA YATIR BİLGİ VERELİM"

Öte yandan, Almanya Deniz Feneri e.V soruşturmasının Türkiye ayağını yürütürken görevden el çektirilen savcılardan Abdulvahap Yaren, hakkında başlatılan “kovuşturma”ya ilişkin tebligatın gecikmesi üzerine yapacağı savunma için HSYK’dan neyle suçlandığına ilişkin bilgi ve belgeleri istedi. Yaren bir hafta sonra HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Neslihan Ekinci’den bir yanıt aldı.

Ekinci cevabi yazısında, başvurunun incelendiğini belirttikten sonra, “Disiplin işlemlerine ilişkin kayıtlarımızın tetkikinde; istemiş olduğunuz bilgi ve belgelerin erişim maliyetine esas olan tutar 143 lira olup, bu miktarı bulunduğunuz yer mal saymanlığına yatırdığınız takdirde, istemiş olduğunuz bilgi ve belgeler tarafınıza gönderilecektir” dedi.

Savcı Yaren’e, 15 gün içinde bu parayı yatırmadığı takdirde kendisinin bu talebinden vazgeçmiş sayılacağı da hatırlatıldı. Savcı Yaren şimdi ya parayı ödeyerek hakkındaki suçlamayı öğrenecek, resmi tebligatın ulaşması için de bir süre daha bekleyecek.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kamu çalışanlarının mesai saatinde değişiklik! Ankara Valiliği açıkladı