DGS sınav giriş (yerleri) belgesi açıklandı mı? Ne zaman belli olur?

DGS sınav giriş (yerleri) belgesi açıklandı mı? Ne zaman belli olur?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için on binlerce kişi hazırlanıyor. Testler çözülmeye devam edilirken bir yandan da gözler ÖSYM'de... Sınav giriş belgeleri için kritik haftaya girildi. Adaylar da sıklıkla "DGS sınav giriş (yerleri) belgesi ne zaman açıklanır?" sorusuna cevap arıyor, şu sıralar...

14 Haziran 2019, Cuma 12:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

DGS için son 16 gün... Sınava yaklaşık iki hafta kala heyecan dorukta... Bir yandan da sınav giriş belgeleri son viraja doğru girilirken araştırılıyor. Adaylar, sınav yerlerini bir an evvel öğrenme teleşında... Peki, DGS sınav giriş belgeleri ne zaman açıklanır?

DGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANIR?

DGS sınav giriş belgeleri için ÖSYM'den yapılan bir açıklama henüz yok. Geçen sene 21 Temmuz'da gerçekleşen DGS'nin sınav giriş belgeleri 11 Temmuz'da açıklanmıştı. Bu nedenle 2019 DGS'nin sınav yerlerinin 20 Haziran'da açıklanması bekleniyor.

SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ÇIKARTILIR?

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesine ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebilecekler.

SAYISAL VE SÖZEL STANDART PUANLARIN HESAPLANMASI

Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri için adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece adaylar için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Prof. Dr. Tezer: 60 yaş üstü kişiler düğünlere gitmemeli