EkonomiEmekli maaşıyla ilgili müjde! 3 bin liraya çıkıyor! En düşük emekli maaşı...

Emekli maaşıyla ilgili müjde! 3 bin liraya çıkıyor! En düşük emekli maaşı...

Emekli maaşıyla ilgili müjde! 3 bin liraya çıkıyor! En düşük emekli maaşı...

En düşük emekli maaşı 3 bin liraya çıkıyor. Yaşlılık, malulllük, ölüm aylığı alan emekliler ve hak sahipleri dikkat. Milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli düzenleme Meclis'e geldi. En düşük emekli maaşı yüzde 20 oranında iyileştirilmiş olacak. Teklifte bir müjde de emekli polislere çıktı. Her ay bin 200 TL ilave ödeme yapılacak. İşte detaylar...

Devlet Memurları Kanunu'nda ve Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi Meclis başkanlığına sunuldu. Kanun teklifinde emeklileri ilgilendiren önemli bir madde yer aldı. Hürriyet'ten Burak Taşçı'nın haberine göre, Teklifte en düşük emekli maaşının 2500 liradan 3 bin liraya çıkarılması yer aldı.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli düzenleme Meclis'e geldi. Yaşlılık, malulllük, ölüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine yönelik olarak ödenen en düşük 2500 lira Emekli maaşı 3 bin liraya çıkarılacak.

Buna göre en düşük emekli maaşı alanların maaşları yüzde 20 oranında iyileştirilmiş olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞLARI NASIL ARTIYOR?

En düşük emekli maaşı alanların asıl maaşları 3 bin lira seviyesine çekilmeyecek. Kısmi emekli, malullük nedeniyle emeklilik, ölüm aylıkları gibi maaşlar ödenen az primler ve hak ediş tutarlarına göre düşük kalıyordu.

Yasanın Meclis'ten geçmesinin ardından tüm emekliler 3 bin lira en düşük maaşı hak edecek. Hak edilen tutar ile kendi öz maaşları arasındaki farkı Hazine ve Maliye Bakanlığı karşılayacak.

HER KOŞULDA 3 BİN LİRA MAAŞI ÇEKEBİLECEK

Örnek vermek gerekirse öz maaşı 2 bin lira olan bir emekli her koşulda 3 bin lira maaşı bankadan çekebilecek. Ancak 3 bin lira üzerinden maaşına 6 ayda bir enflasyon zammı alamayacak. Öz maaşı olan 2 bin lira üzerinden maaşına zam alacak. Başka bir deyişle 3 bin lira sabit en düşük Maaş olacak.

Öz maaşı gelen zamlarla birlikte 3 bin lirayı aşarsa zamlı maaş almayı hak edecek. 2 bin lira öz maaşı olan bir emeklinin maaşına yüzde 40 zam geldiğini varsayarsak öz maaşı 2800 liraya çıkmış olacak. Bu şartı sağladığında da yine 3 bin lira en düşük emekli maaşını alacak. Zamla 2800 liraya çıkan öz maaşı bir diğer zam döneminde 3 bin lirayı aşarsa maaşı bundan sonraki süreçte zamlanarak yükselecek ve en düşük emekli maaşı kategorisinden çıkmış olacak.

EMEKLİ POLİSE 1.200 TL

Teklifte bir müjde de emekli polislere çıktı. Emekli aylığı ödenen polis memurlarından lise ve dengi öğrenime sahip olup emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatına hak kazanmamış olanlara her ay bin 200 TL ilave ödeme yapılacak.

 

SIRADAKİ HABER