Ekonomi Gıdamızın tadı kaçtı

Gıdamızın tadı kaçtı

Paylaş
Gıdamızın tadı kaçtı

Sahte ballar, sertleşsin diye peynire eklenen nişastalar, farklı karışımlarla 5 litresi piyasaya 415 liradan sürülen zeytinyağları... Denetimlere rağmen gıda sahtekarlarının oyunu artarak devam ediyor. Bu durum vatandaşın sağlığını tehdit ederken üretici için de kayıplara neden oluyor. TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Denetimler artmalı ve cezalar caydırıcı olmalı” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gıda ürünlerinde son dönemde artan taklit ve tağşişe dikkat çekti. Bayraktar, bu durumun hem üreticiyi hem de tüketiciyi mağdur ettiğini vurguladı. Gıda fiyatlarının artmasıyla tüketicilerin daha ucuz ürünlere yöneldiğini belirten Bayraktar, “Bunu fırsat bilen bazı satıcılar gıda ürünlerinde hile ve sahtekarlığa daha fazla başvuruyor. Gerek merdiven altı yapılan üretimlerle gerekse taklit ve tağşiş yöntemiyle sözde ‘uygun fiyat’ adı altında satışa sunuluyor” diye konuştu.

Haberin Devamı

1 LİTRE FİYATINA 5 LİTRE

Ramazan ayı öncesi üretici ve market fiyat çalışmasında zeytinyağının üreticideki bir litre fiyatın 303 lirayken markette 5 litrelik fiyatın 1.710 lira olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şunları söyledi: “Buna rağmen farklı adlar altında satılan 5 litrelik zeytinyağı internette 415 liraya kadar düşük fiyatlara satılıyor. Çiçek balında 2023 yılı üretim maliyeti üretici birliği tarafından en az 111 lira olarak belirlendi. Bilindik markalar 300 ile 500 lira arasında 1 kilogram çiçek balını satışa sunarken internette 1 kilogram çiçek balının 140 liraya satıldığını görüyoruz.”

EN ÇOK HİLE BU ÜRÜNLERDE

Süt ürünlerinde de benzer tablo olduğunu anlatan Bayraktar, “Üretici fiyatları ortadayken özellikle internet yoluyla satılan ürünlerin fiyatlarının bu kadar düşük olması akıllara doğrudan taklit ve tağşişi getiriyor. Maliyetleri düşürmek amacıyla yapılan taklit ve tağşiş artık tüketicilerimizin sağlığını tehdit eder hale geldi” ifadelerini kullandı. Bayraktar, sofralarda en çok tüketilen ve sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan zeytinyağı, tereyağı, bal ve peynirin taklit ve tağşiş yapılan ürünlerin başında geldiğini aktardı.

Haberin Devamı

TEREYAĞINDA BİTKİSEL YAĞ

Protein kaynağı olan peynirde, süt yağı haricinde başka yağların kullanıldığını söyleyen Bayraktar, “Koyun ve keçi peynirlerine inek sütü karıştırılması, ürün yapısını sertleştirmek için nişasta kullanımı, küf ve maya oluşumunu engellemek amacıyla yasaklı madde kullanımı gibi yollara başvuruluyor. Tereyağında süt kremasına bazı bitkisel ve hayvansal yağların ilavesinin yanı sıra üretilen tereyağlarının gerçeğe yakın görünmesi için sarı renkli gıda boyası ilavesi yapılıyor” bilgilerini paylaştı.

BALIN İÇİNDE KİMYASAL ŞURUP

Zeytinyağında ise içeriği belli olmayan yağların katılması gibi birçok farklı taklit ve tağşiş olduğunu ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti: “Balda, üretim aşamasından sonra şurupların katılması, farklı özellikteki kalitesiz balların karıştırılması, düşük rutubet içeriğine sahip ballara su katılması gibi tağşişler oldukça yaygındır. Ayrıca, arının hiçbir katkısı olmadan tamamen kimyasal yolla, değişik şeker şuruplarından fabrikalarda veya merdiven altı işletmelerde içeriği belli olmayan sahte balların üretildiği de biliniyor.”

Haberin Devamı

FİRMALAR İFŞA EDİLMELİ

Taklit ve tağşişli ürünlerin tüketiciler tarafından anlaşılmasının çoğu zaman mümkün olmadığını söyleyen Bayraktar, sahte ürünlerin ancak laboratuvarlarda analiz ile tespitinin yapılabildiğini dile getirerek, “Mübarek Ramazan ayının içinde olduğumuz bugünlerde taklit ve tağşişli gıda ürünlerine karşı denetimler sıklaşmalı ve kesilen cezalar caydırıcı olmalıdır. Sahtekarlık yapan firmaların kamuoyuna ifşa edilmesi, gerekirse kapatılması ve her türlü faaliyetten men edilmesi gerekiyor” dedi.

TÜKETİCİYE UYARILAR

Tüketicilerin de bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, “Tüketicilerimiz, alışverişlerini yaparken güvenilir markaları tercih ederek anormal derecede düşük fiyatı olan ürünlerden kaçınmalı, şüpheli gördükleri ürünleri yetkili makamlara bildirmelidir. Yine internet üzerinden satışı yapılan gıda ürünlerine de ayrıca dikkat edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Haberin Devamı