Ekonomi Kur-faiz açıklaması! Bakan Nebati duyurdu

Kur-faiz açıklaması! Bakan Nebati duyurdu

Kur-faiz açıklaması! Bakan Nebati duyurdu

'Enflasyonla ilgili bir sıkıntımız var, aşıyoruz, aşacağız.' diyen Bakan Nebati, 'Bu ülke kötümserlere rağmen güçlenerek 21'inci yüzyıla damgasını vuruyor. Türkiye ekonomisini kur-faiz sarmalından çıkardık.' dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin konuşmasından satır başları:

"Petrol, emtia fiyatları yükseliyor, dünya bir enflasyon kıskacında, biz hep beraber bu işlerin üstesinden geliyoruz.

 Hiç kimseyi enflasyona ezdirmedik, bundan sonra da ezdirmeye izin vermeyeceğiz. Önümüzü kapatacak her türlü bürokratik engelin üzerine gideceğiz.

"ÇİFTÇİLERİMİZİ, ESNAFIMIZI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Hiç kimse bu ülkenin yatırımcısına, girişimcisine engel koyamaz. Şu anda Türkiye aldığı önlemler, ortaya koyduğu dirayetle bölgemizin gücü olmaktan çıkmış, dünyanın en güçlü ülkelerinden, sözü dinlenen ülkelerinden, masada olan ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bütçe dengesinden, disiplininden asla taviz vermiyoruz.

Yatırımcılar Türkiye gelsin diye bir koşacağız, Londra'ya da Paris'e de Körfez'e de Japonya'ya da Afrika'ya da gideceğiz, onları buraya getireceğiz

KDV’yi yüzde 1’e düşürdük. Elektriği meskenlerde, ticarethanelerde yüzde 8’e düşürdük. Çiftçilerimizi esnaflarımızı desteklemeye devam edeceğiz.

"1 YA DA 2 YILDA ELEKTRİK PROBLEMİNİ ÇÖZMÜŞ OLACAĞIZ"

Açıklayacağımız müjdelerimiz var. Elektrik tamam inşallah, sulamayı hızlı bir şekilde çözüyoruz. KDV istisnası, stopajlar devam ediyor ve Urfa büyümeye devam ediyor. Şehir hastanesinin yüzde 9’u tamamlandı, seneye seçimler gelmeden açmış olacağız inşallah. 1700 yataklı bir hastane olarak Türkiye’ye ve Urfa’ya önemli bir katkı sağlanmış olacak. Urfa, Turkovac aşısını üretiyor. İnşallah diğer üretimleriyle Urfa, Türkiye’nin önce giden şehirlerinden olacak.

Bundan sonra belediye başkanımız milletvekilimizle iş birliği yaparak her türlü kolaylığı yapacağız. 830 bin hektarın sulamasını tamamlıyoruz. 90 milyar liralık bir projenin ayrıntısını açıklayacağız. Sadece Urfa’da 26 bin hektarı 1 yıl içerisinde sulama imkanını sağlamış olacağız. Bin megawattlık bir güneş enerjisi sistemi Urfa’da kurulduğunda 1 ya da 2 yılda elektrik problemini çözmüş olacağız. Sadece elektriği üretmeyeceksiniz satacaksınız.

Hazine destekli 0 faizli kredimizin limitini yükselttik. Geleneksel hayvansal ve bitkisel üretimlerinin üst limitini 2 katına çıkardık.

THY haftanın üç günü Urfa’dan İzmir’e sizleri taşıyacak inşallah. Biz daha adil ve daha mutlu bir Türkiye için çalışıyoruz. İç ve dış bütün engelleri bertaraf ettik ve etmeye devam edeceğiz. Vatana olan sevgimiz vadettiklerimize sadakatimiz tamdır."

 

SIRADAKİ HABER