Ekonomi Akaryakıt sektöründe dev satın alma! 770 istasyon el değiştiriyor

Akaryakıt sektöründe dev satın alma! 770 istasyon el değiştiriyor

Paylaş
Akaryakıt sektöründe dev satın alma! 770 istasyon el değiştiriyor

Petrol Ofisi Grubu, BP’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

BP’nin Türkiye pazarındaki BP Petrolleri AŞ ve BP Turkey Refining Limited şirketlerini kapsayan ve kapanışı düzenleyici kurumun onayına tabi olan işlemin bedeli açıklanmadı. Petrol Ofisi Grubu’nun ana hissedarı Vitol’ün yönetim kurulu üyesi Chris Bake konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye enerji sektörünün milli gururu Petrol Ofisi Grubu’nun daha da güçlenmesini sağlayacak bu adımı atmaktan ötürü son derece mutluyuz. Genç ve dinamik nüfusu ve büyüme potansiyeliyle Türkiye’nin geleceğine olan güvenimiz tam.”

Haberin Devamı

BAYİ SAYISI 2 BİN 700’Ü GEÇECEK

Petrol Ofisi Grubu CEO’su Mehmet Abbasoğlu da; “Pazardaki gücümüzü daha da pekiştirecek bu heyecan verici buluşmayı ve yeni ekip arkadaşlarımızın aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Rekabet Kurumu’nun onayına tabi olan satışın 2024’te tamamlanması bekleniyor. Türkiye’de 1912 yılından bu yana faaliyet gösteren İngiltere merkezli BP’nin ülkemizde 770 adet akaryakıt istasyonu bulunuyor. Mevcut bayi sayısı 1935 olan Petrol Ofisi’nin satın almayla birlikte Türkiye genelinde 2 bin 705 bayisi olacak. Son olarak geçen nisan ayında 77 ilde toplam 570’ten fazla satış noktası bulunan Aytemiz, 320 milyon dolar bedelle Rus enerji şirketi Tatneft tarafından satın alınmıştı.

Haberin Devamı
SIRADAKİ HABER