Elektrikteki TRT payı kalkıyor

Elektrikteki TRT payı kalkıyor

31 Ekim 2009, Cumartesi 17:21
A A

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Denizli İşadamları Platformu´nun düzenlediği toplantıya katıldı. Yıldız, kamuoyunda da çok tartışılan elektrik faturalarından TRT´ye kesilen kaynağın kaldırılacağını söyledi. Daha önce TRT´ye kesilen yüzde 3.5´luk payın yüzde 2´ye çekildiğini, bu payın kalıcı olmayacağını kaydeden Yıldız, ``TRT saygın bir kurum ve yaşatılması gerekiyor. Şu anda desteğe ihtiyacı var. Faturalara yansıyan TRT payı gibi tüm engelleri kademe kademe kaldıracağız. Bunun için yeni fon yaratmamız gerekiyor. Yeni fon yaratılınca TRT payı gibi paylar kademeli olarak kaldırılacak'' dedi.

Denizli İşadamları Platformu Sözcüsü ve Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer ise yaptığı konuşmada, krizin çok fazla hissedildiğini ve bu  ortamında sanayide kullanılan elektrik fiyatlarına zam yapılmamasını istedi. Özer, ``Enerji girdi maliyetlerinden kaynaklanan istihdam üzerindeki yükün hafiflemesi için acil tedbirler almak gerekiyor. Elektrik ve doğalgaz üzerindeki vergilerin, ihracata dönük malların üretiminde kullanılan kısmının geri iadesi, ihracatçıyı dünya ile rekabet edebilecek duruma getirecektir. Mali krizden sonra son iki ayda toparlanma süreci yaşıyoruz ama yeterli değil. Denizli´nin SSK´ya kayıtlı 150 bin işçisi varken şu anda bu rakam 132 bindir. Yaklaşık 20 bin kişi işsiz kaldı. Son 4 yıldır sanayicimiz yüksek faiz ve düşük kur politikası, enerji fiyatlarının rakip ülkelerimizden daha pahalı olmasından çok çekti. Enerji fiyatlarına zam yapılmamasını, mümkünse indirime gidilmesini istiyoruz'' dedi.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci de, cumartesi ve pazar günleri sanayiciye gece tarifesinden ucuz elektrik verilmesini istedi. Keçeci, ``Bizler kullanmadığımız elektriğin parasını da ödüyoruz bunu biliyoruz. Biz elektrik parası vermeyeceğiz demiyoruz. Ancak, bir çırpı da yüzde 10 zam yapılıyor. Sanayici bir çırpı da yüzde 10 para kazanamıyor ki. Biz, ihracatta ve sanayi de rakibimiz olan ülkelerden daha ucuza elektrik kullanmalıyız'' diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise elektrik fiyatlarında indirime gitmelerinin söz konusu olmadığını, zira Türkiye´nin enerjisinin yüzde 97.5´ini ithal ettiğini söyleyerek, ``Sanayici ucuz elektrik istiyorsa elektrik üretsin. Enerji üretimine yatırım yapın. AKP iktidara geldiği gün enerjiye yatırım yapmayacağını açıkladı. Global kriz nedeniyle enerji de bir yıl geriledik ama bunu fırsata çevirebiliriz. Enerjinin pazarı hazır. İş dünyası bunu değerlendirmelidir ve yatırım yapmalıdır. Elektrik fiyatlarını geri çekmemiz mümkün değil, çünkü üreten biz değiliz'' dedi.

 Denizli İşadamları Platformu Sözcüsü ve Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Bakan Taner Yıldız ile toplantıya katılan Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı ve Denizli Milletvekili Selma Aliye Kavaf´a Denizli Horozu maketi hediye etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.