Fenerbahçe'de Ersun Yanal kararı

Aykut Kocaman'la devam etmeyi düşünmeyen Sarı-Lacivertliler yabancı teknik adam olmazsa rotayı Ersun Yanal'a çevirecek.

11 Haziran 2018, Pazartesi 09:23
A A
Fenerbahçe'de Ersun Yanal kararı

Milliyet Gazetesi'nden Senad Ok'un haberine göre; Başkan Ali Koç’un takımda görmek istediği futbol anlayışıyla, Kocaman’ın oyun felsefesi örtüşmüyor. Bu nedenle Sportif Direktör Damien Comolli daha önce hazırladığı liste çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor. Belirlenen yabancı hocalarla anlaşma sağlanamazsa 2012-13’te Fenerbahçe’yi şampiyon yapan Ersun Yanal’la masaya oturulacak.

BU HAFTA BELLİ OLACAK

Fenerbahçe’de gündem tamamen yeni teknik direktörün kim olacağı üzerine kuruldu. Başkan Ali Koç ve Sportif Direktör Damien Comolli bu hafta yeni teknik adamı belirlemeyi amaçlıyor.

Top başı yapmasına bir aydan az süre kala sarı-lacivertliler önce teknik adamı ardından da transferleri bitirmeye çalışacak. İlk olarak mevcut teknik direktör Aykut Kocaman ile görüşüldü. Toplantıda Kocaman’ın yaptığı sunum değerlendirildi. Mali sıkıntı ve zaman problemi sebebiyle takımı tanıyan ve büyük bütçe istemeyen Kocaman ile devam etmek mantıklı gözükse de taraftar etkisi sebebiyle bu niyetten prensipte vazgeçildi. Ayrıca Başkan Koç’un görmek istediği oyun anlayışıyla Kocaman’ın felsefesi de uymuyor. Bu nedenle yeni teknik adam arayışı hızlandı. 

HENÜZ TEMAS YOK AMA...

Comolli daha önce hazırladığı liste çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor. Göreve gelmesi halinde takımın başına gelebilecek teknik adamlarla ilgili bir çalışma yapsa da bu isimler ya başka takımlarla anlaştı ya da gelmeyi kabul etmedi.

Kalan adaylar üzerinden yapılan çalışma sonuç vermezse sarı-lacivertli yonetim, Ersun Yanal’ı gündeme alacak. Sarı-lacivertli takımla daha önce şampiyonluk yaşayan Yanal için şimdilik bir temas yok. Ancak yabancı arayışı sonuçsuz kalırsa şu an bir takımda görev yapmayan Yanal ile masaya oturulacak.

Genel anlamda taraftarın da Ersun Yanal ile ilgili düşünceleri olumlu noktada. 2013-14 sezonunda takımı Nisan ayında şampiyon yapan tecrübeli çalıştırıcının oynattığı oyun da tribünlerin beğenisini kazanıyordu.

YERLİDE SADECE 2 ADAY VAR

Teknik direktör arayışında önemli kriterler göz önünde tutuluyor. Ali Koç ve Damien Comolli’nin hücum futboluna dönük planları kadar ekonomik, saha içi ve saha dışı faktörler ile taraftarın tutumu da önemli duruyor. Sarı-lacivertlilerin haziran ayı içerisinde önce teknik direktör sorununu aşıp, sonra da transfere başlama planı bulunuyor. Buna göre de yerli adayların ağırlık kazanmasında bazı kritirler öne çıkıyor. Ersun Yanal ve Aykut Kocaman’ın önde tutulduğu yerli modelde bazı gerekçeler dikkat çekiyor.

Ersun Yanal’ın göz önünde bulundurulmasında; takımı şampiyon yapan son hoca olması, taraftarların sevgisine sahip bulunması, kulübü iyi tanıması, iyi bir Fenerbahçeli olması, futbol tarzının istenen stile uygunluğu, Fenerbahçe’yi istemesi, yeni yönetimle yeni sayfa açma imkanı gibi faktörler göze çarpıyor.

Aykut Kocaman’ın ihtimaller arasında yer almasında ise 2010-11 şampiyonluğu, daha önce yaşadığı sportif başarılar, 3 Temmuz sürecindeki liderliği, Ali Koç ile iyi ilişkisi, kulübün efsanelerinden olması, bir senelik çalışma avantajı ve ekonomik konulardaki hassasiyeti ön plana çıkıyor.

Yerli çalıştırıcıların ayrıca ligi tanıyor olmaları, adaptasyon süreci yaşamayacak olmaları ve oyunculara aşinalıkları diğer avantajlar. Ancak yerli adaylar arasında da Ersun Yanal ve Aykut Kocaman dışında şu an itibariyle görevi kaldırabilecek isimler bulunmaması dikkat çekiyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.