Fıstık ezmesi yemek zayıflatır mı?

Kahvaltıların en sevilen ürünü fıstık ezmesinin sağlığa birçok faydası bulunuyor. Fıstık ezmesi, lezzetli olmasının yanı sıra kilo vermeye de yardımcı oluyor! Peki bunu nasıl başarıyor? Gelin birlikte öğrenelim...

02 Mayıs 2021, Pazar 10:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
OBEZİTE RİSKİNİ AZALTIYOR

OBEZİTE RİSKİNİ AZALTIYOR

Pembenar'da yer alan habere göre, birçok çalışma yer fıstığı ve diğer fındık türlerini yemenin insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Bunun ana nedeni, yer fıstığının tokluk hissini artırması. 2018'de yayınlanan bir çalışma, fındık, fıstık ve badem gibi yiyeceklerin obez olma riskini azaltabileceğini ortaya koydu.

YÜKSEK PROTEİNLİ ATIŞTIRMALIK

YÜKSEK PROTEİNLİ ATIŞTIRMALIK

Yer fıstığı yüksek protein, yağ ve lif içeriği sayesinde sporcuların ve sağlıklı beslenenlerin favori yiyecekleri arasında yer alıyor.

Fıstık ezmesi geçmişte yüksek kalorili ve sağlıksız bir yiyecek olarak değerlendiriliyordu.

Son yıllarda ise kendinizi tok hissetmenizi sağlayan ve egzersiz sonrası için harika olan yüksek proteinli bir atıştırmalık olarak kabul edildi.

Kuruyemişlerin obezite, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi çeşitli hastalıkların riskini azaltabileceği de öne sürülüyor.


ŞEKERSİZ OLANI TERCİH EDİN

ŞEKERSİZ OLANI TERCİH EDİN

Araştırmalar, özellikle kaju fıstığının ve yer fıstığının kalp sağlığına yardımcı olduğunu ve kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

Yer fıstığı ezmesi, zeytinyağı ve avokado da bulunan tekli doymamış yağ asitleri ve "iyi yağlar" da dahil olmak üzere kalp sağlığını iyileştirebilecek birçok besin içerir.

Fıstık ezmesi, sağlıklı yağlar ve protein açısından yüksek olmasına rağmen, karbonhidrat bakımından düşüktür. Özellikle kan şekeri seviyesini olumsuz etkilememesi için, şekersiz olanı tercih edin.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yok daha neler! Ünlülerin son derece sıra dışı kilo verme yöntemleri