Enfeksiyon

Enfeksiyon Haberleri

Çocuklarda en sık görülen 5 hastalık ve korunma yöntemleri

Çocuklarda en sık görülen 5 hastalık ve korunma yöntemleri

Alışveriş merkezleri, kreş ile okul gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen zaman virüslerin ve bakterilerin çevreye kolayca yayılmasına yol açıyor. Özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonları yaz kış demeden çocukların yakasını bırakmıyor. Peki çocuklarda en sık görülen hastalıklar hangileri? Çocuklarda sık görülen hastalıklara karşı nasıl önlemler alınmalı? İşte çocuklarda en sık görülen 5 hastalık ve korunma yöntemleri.
Omuz ağrısı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir

Omuz ağrısı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir

Omuz ağrısı ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğini kaydeden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır, "Sıkışma, fibromiyalji, kireçlenme, sinir yaralanmaları, enfeksiyonlar, boyun fıtığı, diyabet, troid hastalıkları ve bazı iç organ hastalıkları omuzda ağrıya neden olabiliyor" dedi.
28 haftadan büyük gebeler sosyal mesafeye özellikle dikkat etmeli

28 haftadan büyük gebeler sosyal mesafeye özellikle dikkat etmeli

Covid-19 ile ilgili bulgular ve tedavi yöntemleri devam ederken bu süreçten en çok etkilenenlerin başında gebeler ve yeni doğum yapan anneler geliyor. Doğum stresinin yanı sıra doğum sırasında bebeğe bulaşma endişeleri yaşayan anne adaylarının yanı sıra emzirmekte olan anneler için de bebekler için taşıyıcı olma riski gündemin başında yer alıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Rana Karayalçın, gebeler ve anne adayları için Covid-19 sürecinde yapılması gerekenler ile ilgili öneride bulundu. Covid-19 ve gebelik hakkında henüz araştırmaların devam ettiğini belirten Karayalçın, “Gebelikteki Fizyolojik ve mekanik değişikliklerde viral enfeksiyonlara duyarlılığı artırıyor. Tüm bu nedenlerle Covid-19 Pandemi sürecinde gebeler hassas grup olarak belirlenmiştir. İngiltere’de Corona virüs geçiren 427 gebeyi içeren çalışmada (UKOSS-REPORT) ciddi hastalanan gebelerin büyük çoğunluğunu 28 haftadan büyük gebeler oluşturmaktadır. Bu nedenle 28 haftadan büyük gebeler sosyal mesafeye özellikle dikkat etmelive diğer kişilerle teması minimuma indirmelidir. Yine aynı çalışmada 35 yaşının üstündeki gebeler, obezite, yüksek tansiyon, diabet gibi medikal problemi olan gebelerin ciddi hastalık açısından daha yüksek riske sahip oldukları belirtilmiştir” dedi.
Bu yaz tatil yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu yaz tatil yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Yaz aylarının gelmesi ve sıcak havaların kendini göstermesiyle birlikte birçok kişi tatil planları yapmaya başladı. Peki, bu yıl tatil yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, konu hakkında detaylı bilgi verdi.
Sokağa çıkan 20 yaş altı nelere dikkat etmeli

Sokağa çıkan 20 yaş altı nelere dikkat etmeli

Corona virüs salgını sürecinde çocuk-genç erişkinler için ailelere uyarılarda bulunan Özel Medicana Bursa Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Reşit Mıstık, "Çocuklar ve gençlerde hastalığın ağır görülmese de taşıyıcı olma ihtimali olması nedeniyle gerekli önlemlerin alınması konusunda hassas davranmak gerekiyor" dedi.
Ağız kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusu nasıl giderilir?

Sağlıklı dişler için diş macunun tek başına yeterli olmadığına dikkat çeken Dt. Kevser Yarımbaş, "Diş macunlarının içindeki antibakteriyel maddeler, plaktaki bakteri oluşumunu kontrol ederek periodontal hastalıkları ve diş çürüklerini engellemeyi hedefler. Ancak, bu amaç için antibakteriyel etki tek başına yeterli değildir. Günlük ağız gargaraları diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde dezenfeksiyon sağlar ve kötü koku oluşmasını da engeller" dedi.
Salgın sürecinde 20 yaş altı nelere dikkat etmeli?

Salgın sürecinde 20 yaş altı nelere dikkat etmeli?

Corona virüs (COVID-19) salgını sürecinde çocuklar ve gençler için ailelere uyarılarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Kadir Göktürk, “Çocuklar ve gençlerde yaygın olarak hastalığın ağır tablosu görülmese de taşıyıcı olma ihtimalleri çok yüksek olduğu için bulaştırma riskine karşı gerekli önlemleri almaları konusunda çok hassasiyet göstermeleri gerekiyor” dedi.
Virüsü 30 saniyede öldüren dezenfeksiyon kabini tasarladılar

Virüsü 30 saniyede öldüren dezenfeksiyon kabini tasarladılar

Maltepe Üniversitesi’nde kuantum araştırmaları yapan Prof. Dr. Afif Sıddıki ve ekibi, corona virüsü 30 saniyede öldüren dezenfeksiyon kabini tasarladı. Dezenfeksiyon kabini sağlıkçılar ve hastaları virüsün bulaşmasından koruyacak.
Hamilelik boyunca bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili 7 yolu

Hamilelik boyunca bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili 7 yolu

Hamilelik dönemi oldukça hassas bir dönemdir. Özellikle sağlıklı beslenme konusunda hamileler bu dönemde kendilerini her zamankinden daha fazla dikkat etmelidir. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay Görgen hamilelik dönemi boyunca bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yollarını anlattı.
Klima ile corona virüs bulaşma riski var mı? İşyerleri için klima uyarısı

Klima ile corona virüs bulaşma riski var mı? İşyerleri için klima uyarısı

İşyerleri Ramazan Bayramı’ndan sonra aşamalı olarak ofislere dönme planları yapmaya başladı. Peki kalabalık işyerlerinde klima ile corona virüs bulaşma riski var mı? Enfeksiyon uzmanları yanıt verdi. İşte Hürriyet'ten Ece Çelik'in haberi...
İshalde en etkili korunma el hijyeni

İshalde en etkili korunma el hijyeni

Eskişehir Özel Ümit Hastanesi Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Uluğ, “Enfeksiyon hastalıklarının oluşması ve bulaşmasını önlemede en etkili korunma yöntemi el hijyenidir. Su ve sabun en klasik el temizleme yöntemidir, bol su ve sabunla en az 10 saniye el yıkanmalıdır” dedi.
Corona virüsten korunmak için güneşlenirken de önlem alın

Corona virüsten korunmak için güneşlenirken de önlem alın

Havaların ısınmasıyla birlikte bu yaz denize veya havuza girip girilemeyeceği merak edilmeye başlandı. Corona virüsün damlacık yoluyla bulaştığına dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Esra Ergün Alış, "Deniz suyundan bulaş şimdilik söz konusu değil. Ancak denizden çıktıktan sonra sahilde sosyal mesafenin ne kadar sağlanabildiği önemli. Ortak kullanım alanları, tuvalet, soyunma kabini, şezlong, şemsiye, masa gibi alanların düzenli dezenfekte edilmesi gerekiyor" dedi.
Corona virüs paradan bulaşabilir mi?

Corona virüs paradan bulaşabilir mi?

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, "Alışverişler sırasında paranın el değiştirmesi büyük risk oluşturmaktadır. Para elden ele gezer ve virüs bulaştırabilir. Bundan korunmak için mümkünse para üstü almayacak şekilde alışveriş yapmak gerekir" dedi.
Denizden virüs bulaşır mı?

Denizden virüs bulaşır mı?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, hava sıcaklıklarının artmasıyla corona virüs vaka sayılarının daha da azalacağını ifade ederek, haziran ayında tatil planlarının yapılabileceğini söyledi. Virüsün denizden bulaşmayacağını belirten Pullukçu, "Denizden pek bir şeyin bulaşması mümkün değil. Deniz, izotonik su dediğimiz bir su. Denizde o kadar çok su var ki, her şey suyun içerisinde çabukça dağılıyor" dedi.
AVM’ler yarın açılıyor! 24 saat taze hava şartı, müşterilere 3 saat sınırı...

AVM’ler yarın açılıyor! 24 saat taze hava şartı, müşterilere 3 saat sınırı...

Sağlık Bakanlığı, 11 Mayıs'ta açılması beklenen AVM'ler için corona virüs önlemlerini açıkladı. Buna göre, 38 derecenin üzerinde ateşi olanlar AVM'ye alınmayacak, müşteriler içerde 3 saatten fazla kalmayacak. Havalandırma sistemi sadece AVM açıkken değil, gece saatlerinde de çalıştırılacak. İşte Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberi...
Dikkatli olun ama panik yapmayın!

Dikkatli olun ama panik yapmayın!

“Dikkatli olun ama panik yapmayın” corona virüs enfeksiyonlarına karşı en akılcı yaklaşımdır. Pandemiyi ciddiye almak ve tüm önlemlere dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle hem bizler hem de çocuklarımızın sağlığı için corona virüs enfeksiyonunu ciddiye almalıyız. Çocuk Sağlığı ve Endokrin Uzmanı Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya ve Dr.Zeynep Sarı  konu hakkında önemli bilgiler verdiler. 
Pandas hastalığı nedir? Pandas hastalığı tedavisi

Pandas hastalığı nedir? Pandas hastalığı tedavisi

Pandas hastalığının açılımı ve Streptokok enfeksiyonu ile ilişkili pediatrik otoimmün nöropsikiyatrik hastalıklar, çoğunlukla ergenlik dönemin öncesinde görülmeye başlar ve ergenlik döneminde kendini iyice belli eder. Eğer pandas hastalığı nedir merak ediyor ya da Pandas hastalığı tedavisi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız "Pandas hastalığı nedir? Pandas hastalığı tedavisi" haberimize bir göz atın.
Bebeklerin kanında enfeksiyon neden olur? Bebeklerde kanda enfeksiyon tedavisi

Bebeklerin kanında enfeksiyon neden olur? Bebeklerde kanda enfeksiyon tedavisi

Yeni doğan bebekler doktor kontrolünde doktorun belirlediği sürelerde kan tahlili yaptırmaları gerekir. Bazı yeni doğanların ise kanında enfeksiyon olduğu tespit edilir. Eğer siz de bebeklerde kanda enfeksiyon neden olur merak ediyor ya da bebeklerde kanda enfeksiyon tedavisi nasıl olur öğrenmek istiyorsanız "Bebeklerin kanında enfeksiyon neden olur? Bebeklerde kanda enfeksiyon tedavisi" haberimize bir göz atın.
Yoğurt kadınlardaki mantarı tedavi ediyor

Yoğurt kadınlardaki mantarı tedavi ediyor

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz yoğurdun bir faydası daha ortaya çıktı. Pek çok kadın, vajinal maya mantarı enfeksiyonunu tedavi etmek için tablet, krem ya da fitil yerine yoğurt kullanıyor. Peki cinsel organa yoğurt sürmek mantar enfeksiyonunu dindirmeye yardımcı oluyor mu? Uzmanlar cinsel organına yoğurt süren kadınların mantar enfeksiyonunu tedavi ettiğini açıkladı. Vajinal mantarın doğal yollardan tedavisi için alternatif yöntemleri merak ediyorsanız, detaylar haberimizde.
Erkeklerin genital bölge temizliğinde dikkat etmesi gereken 10 şey

Erkeklerin genital bölge temizliğinde dikkat etmesi gereken 10 şey

Genital bölge temizliği, genel olarak yapılan erkek vücut temizliğinin önemli bir parçasını kapsar. Temizliğinin iyi yapılmaması birçok hastalığa sebep olabilir. Bu hastalıklar çok ciddi olabilir ve kişiyi kansere kadar sürükleyebilir. Doğru hijyen kurallarının uygulanmaması durumunda genital bölgede virüs, bakteri, parazit gibi enfeksiyonlar gelişir. Bu gibi durumlardan oluşan hastalıkların cinsel yolla karşı tarafa bulaşması da mümkündür. Bu nedenle genital bölge temizliği dendiğinde akla sadece kadınların genital bölgesi gelmemeli. Halihazırda 'genital' kelimesi, cinsiyet belirtmeyen bir ifadeyken, genital bölge temizliği dendiğinde erkekler de kulak kesilmeli. İşte erkeklerin genital bölge temizliği yaparken dikkat etmesi gereken 10 şey!