İklim Degisimi

İklim Degisimi Haberleri

'Greta Thunberg'in 121 yıllık fotoğrafı dünyayı karıştırdı

'Greta Thunberg'in 121 yıllık fotoğrafı dünyayı karıştırdı

Geçen yıl başlattığı iklim değişimi grevleriyle tüm dünyanın dikkatini üzerine toplayan 16 yaşındaki Greta Thunberg'e tıpatıp benzeyen bir kızın fotoğrafları gazete manşetlerine konu oldu. 121 yıl önce Kanada'da çekildiği belirtilen fotoğrafı Washington Üniversitesi yayımladı. Siyah beyaz fotoğraftaki kızın Greta Thunberg'e olan ürkütücü benzerliği komplo teorilerini de peşinde getirdi. Kimi okuyucuların Greta'nın bir 'zaman yolcusu' olabileceğini öne sürdü.
Kıyafet israfına dur de!

Kıyafet israfına dur de!

İklim değişimi ve çevre kirliliğine bir de tüketim çılgınlığı eklenince, geleceğe bırakacağımız mirası giderek yok ediyoruz. Özellikle giyim sektöründe yapılan israfın ölçütü hatırı sayılacak derece fazla. İhtiyacımız olmadığı halde satın aldığımız tek bir tişörtün bile çevreye karşı büyük bir sorumluluğu var. Peki doğayı kirletmeden de şık olmanın bir yolu var mı? Giyim israfına dur demek için neler yapmalıyız? Elimizdeki kıyafetleri nasıl değerlendiririz?
Somali'de nüfusun yarısı açlıktan ölüm tehdidi altında

Somali'de nüfusun yarısı açlıktan ölüm tehdidi altında

İklim değişiminden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Somali, 2010-2012 yılları arasında yaklaşık 260 bin vatandaşını kaybettiği kuraklığın bir benzerini, hatta daha şiddetlisini yaşamaya başladı. Türk Kızılayı tarafından başlatılan yardım çalışmaları ile ülke genelinde kuraklıktan kaçan milyonlarca göçmene yardım eli uzatılıyor. 11 bin tonluk yardım malzemesi önümüzdeki günlerde ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Türk Kızılayı Somali delegasyonu bölgede ihtiyaç tespitleri için kamp kamp dolaşıyor. Kurak mevsimin uzun sürmesi ülke genelinde, kırsalda yaşayan insanları olumsuz etkiledi. En iyi tahminlere göre ülke nüfusunun yarısı kuraklığa bağlı açlıkla mücadele ediyor. Yaklaşık 6 milyonluk bu nüfus gıdaya ve içilebilecek suya kavuşmak için ülke içinde göç ediyor. Bu rakama her gün binlerce aile daha ekleniyor. Raporlara göre her gün 3 bin aile evini ve bölgesini terk ederek kent merkezlerine doğru göç ediyor. Kalacak yeri olmayan bu aileler kent merkezlerine giremedikleri için kendi imkânlarıyla kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor
Yeni bir yok oluş dalgası başladı: İnsanlığı da tehdit ediyor

Yeni bir yok oluş dalgası başladı: İnsanlığı da tehdit ediyor

İklim değişimi, çevre kirliliği ve ormanların azalması dünyadaki toplu ölümlerin artışındaki başlıca nedenler...
'Dünyayı değiştiren göktaşı teorisi' doğru mu?

'Dünyayı değiştiren göktaşı teorisi' doğru mu?

Dünyada 12 bin 900 yıl önce yaşanan iklim değişimine göktaşı mı neden oldu?
İklim değişimine doğum kontrolü

İklim değişimine doğum kontrolü

İklim değişimiyle mücadelenin en ucuz ve kolay yolunun doğum kontrolünden geçtiği belirtildi