okul fobisi

okul fobisi Haberleri

okul fobisi haberleri sayfasında okul fobisi haberlerini bulabilir tüm okul fobisi haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. okul fobisi haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 8 haber bulunmaktadır.

Çocuğumun akran zorbalığına maruz kaldığını nasıl anlarım?

Çocuğumun akran zorbalığına maruz kaldığını nasıl anlarım?

Okullarda en çok karşılaşılan davranış problemlerinden biri olarak akran zorbalığı ile sık sık karşılaşmaktayız. Akran zorbalığı, bir veya bir grup çocuğun aynı yaş grubundaki çocuk yada çocuklara, kasıtlı ve sürekli olarak psikolojik ve fiziksel şiddet uygulamasıdır. Zorbalık çoğu zaman şiddet ile karıştırılabilmektedir. Zorbalık öğrencilerde stres ve kaygı yaratan bir durum olmanın yanı sıra öğrencilerde okul fobisi ve psikolojik problemlerin oluşmasına kaynaklık eden ciddi bir davranış problemidir. Psikolojik Danışman Enes ÇELİK konu hakkında açıklamalarda bulundu.

"Evyah! Çocuğum bana bağımlı mı?" | Çocuklarda anneye bağımlılık sorunları

"Çocuğum bana yapışık, bir dakika ayrılamıyoruz, hiçbir yere gitmeme izin vermiyor", "Okula bırakmak bir dert; ağlıyor, gitmek istemiyor", "Parkta oynarken bile beni yanında istiyor" Siz de sık sık bu cümleleri sarf ediyorsanız, dikkat! Bu yakınmalarınız çocuğunuzun size bağlı değil, bağımlı olduğunu gösteriyor! Psikolog Sena Sivri, çocuğunuzun size bağlı mı yoksa bağımlı mu olduğunu anlamanız için bağımlı çocuklarda görülen en belirgin özellikleri Posta.com.tr okuyucuları için sıraladı.
Okula dönüş stresini ve kaygısını nasıl azaltabilirsiniz?

Okula dönüş stresini ve kaygısını nasıl azaltabilirsiniz?

Özellikle okula ilk başlayan çocuklarda kaygı problemlerinin görüldüğünü belirten Psikiyatri Uzm. Dr. Emel Kurt, çocukların kaygılarını ve streslerini azaltmak için önemli tavsiyelerde bulundu.
Okula gitmek istemeyen çocuk

Okula gitmek istemeyen çocuk

Yenilik süreçlerinde hem çocukların hem de anne ve babaların birtakım kaygılara sahip olabileceğini belirten Psikiyatri Uzm. Dr. Emel Kurt, konu hakkında önemli bilgilerini sizler için açıkladı.
Okul fobisi ve ailelere öneriler

Okul fobisi ve ailelere öneriler

Özellikle okula yeni başlayan çocuklar için okula gitmek istememe gibi bazı problemler yaşayabiliyorlar. Bu durumlarda çocuklara nasıl yaklaşmalıyız? Psikiyatri Uzm. Dr. Emel Kurt, önemli tavsiyelerde bulundu.
Çocuklarda okul fobisi nedenleri ve çözüm önerileri

Çocuklarda okul fobisi nedenleri ve çözüm önerileri

Özellikle ilk defa ebeveynlerinden ve ev ortamında ayrılacak çocuklarda veya okul değişikliği gibi durumlarda görülebilen ancak yaşanan bazı travmatik olaylar, akran zorbalığı gibi sorunlar sonucu da tetiklenebilen okul fobisinin nedenlerine daha yakından baktık ve Psikolojik Danışman Didem Sürgen'den aldığımız bilgilerle okul fobisine karşı neler yapabileceğinizi öğrendik. İşte okul fobisinin 7 önemli nedeni, okul fobisi olan çocuklarda görülen fizyolojik ve psikolojik belirtiler ve okul fobisi yaşayan çocuğunuz için yapabilecekleriniz...
Okul fobisi

Okul fobisi

Okul fobisi en genel haliyle, çocuğun bazı sebeplerden dolayı okula gitme eylemini reddetmesi olarak tanımlanabilir. Uzm. Psikolojik Danışman Didem Sürgen sebepleri sıraladı.
Ayrılık kaygısı bozukluğu, okul fobisine dönüşüyor

Ayrılık kaygısı bozukluğu, okul fobisine dönüşüyor

Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Doç. Dr. Neslim Güvendeğer Doksat, çocuklarda ayrılık kaygısı bozukluğunun zamanla okul fobisine dönüştüğüne dikkat çekerek anne babaları uyardı. Ayrılık kaygısı bozukluğunun nedenlerini açıklayan Doksat, bu durumun önlenebilir olduğunu söyledi.