Hissede fırsat kolla, faizde vadeleri uzat

Getirilerin düşmeye başladığı ve yatırım alternatifi yaratmanın zorlaştığı şu günlerde para yöneticileri yatırımcıları uyardı: 'Hissenizi azaltın, potansiyel hisselere geçin, faiz düşecek, vadeleri uzatın'

24 Ağustos 2009, Pazartesi 16:40
A A

Yatırımcı adres arıyor

Düşen getiriler yüzünden yatırımcıların parasına adres bulmakta zorlandığı şu günlerde para yöneticileri, “Faizler düşecek paranızı uzun vadeye yatırın” uyarısında bulundu. Hem getirisinin yüksekliği, hem vadesinin uzunluğu nedeniyle bir yıl üzerindeki bono ve tahviller son dönemin yıldız yatırım aracı haline geldi. İlle de mevduat diyenlere de artık bir ayı değil, olabilecek en iyi faizle üç hatta altı ayı denemeleri öneriliyor. Dövizde ise ortak görüş ‘portföylere hiç girilmemesi’ yönünde.

Borsa küçüklere riskli

Önümüzdeki birkaç ayda euro ve dolar kurunda önemli bir değişiklik beklemeyen bankacılık çevreleri, dolar için 1.40-1.47 bandında hareket edeceği tahmininde bulunuyor. Borsada ise mevcut seviyeler küçük yatırımcılar için riskli olmaya başladı. Yatırımcıların borsadaki düşüşleri, beklentisi yüksek hisselerin alımı için kullanabileceğini söyleyen borsa çevreleri, uzun süredir hisse taşıyanların ise portföylerini bir miktar azaltıp, ellerindeki primli hisselerden potansiyeli yüksek hisselere yönelmesini öneriyor.

6 ay vadeli mevduat şu an iyi

Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mert Yazıcıoğlu: Merkez Bankası’nın gecelik faizleri yüzde 0.75 indirebileceğini düşünürsek, yıl sonuna kadar mevduat faizlerinde de en az bu kadar düşüş olacaktır. Dövizde büyük bir hareket beklemiyoruz. Mevcut seviyelerinde dar bantta hareket etmesi olası. Yatırımcılara altı aya kadar vadelerde mevduat ve B tipi değişken fon öneriyoruz.

Kurlarda düşüş bugünlerde zor

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Reşit Toygar: Kurlarda gerileme değil yatay seyir bekliyoruz. Faiz seviyesi çok düşük. Aylık TL mevduat hâlâ en cazip yatırım aracı. Yatırımını çeşitlendirmek isteyen bir yıl vadeli bono fonlarını deneyebilir. Bunun dışında imkânı olan için gayrimenkul iyi yatırım olabilir. Faizler düşüyor. Bu, gayrimenkul fiyatlarını artırarak yatırımcısına kazandıracaktır.

Potansiyel hisseye geçmek önemli

Gedik Yatırım İcra Başkanı Erhan Topaç: Martta borsa 24 bindeyken alım önerdik. 45 binde endeksin getiri potansiyeli azalır. Ancak olumlu trend için hedef değerlerine gelmiş hisselerden potansiyeli süren hisselere geçmekten yanayız. Getiride öne çıkabilecek sektörler, toparlanmayla birlikte konut ve konuta bağlı sektörler, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, sigorta ve enerji olacaktır.

Yatırım için 1 yıllık bonolar cazip

TEB Genel Müdür Yardımcısı Ümit Leblebici: Döviz kurlarında değişiklik beklemiyorum. Dolar için 1.40’ın altı zor. Bu dönem için yatırımcılara Hazine bonosu ve enflasyona endeksli kağıtlar önerebilirim. Faizlerde bir puanlık düşüş bekleniyor. Bir yıl ve üzeri vadeli bonolar iyi. Faiz indiriminin gerçekleşmesi halinde elinde bonosu bulunan yatırımcılar ciddi kârlar elde edebilecek.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.