Hollanda'dan 500milyon euro

Ankara'dan sonra ikinci alışveriş merkezini Erzurum'da açan Hollandalı Redevco, biri Edirne'de ikisi Manisa'da olmak üzere üç alışveriş merkezi daha açacak

22 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

ERZURUMLU ADI VERİLDİ

Türkiye’deki ilk alışveriş merkezi (AVM) yatırımını Ankara’da gerçekleştiren Hollandalı dev gayrimenkul şirketi Redevco, ikinci AVM’sini dün Erzurum’da açtı. ‘Erzurumlu’ adlı AVM’nin açılışına Başbakan Tayyip Erdoğan da telekonferansla katıldı. Redevco, 2011 ve 2012’de tamamlanmak üzere Edirne’de bir Manisa’da iki AVM daha açacak. 5 AVM’ye 500 milyon euro yatırım yapacak.

TAM 10 YIL GEÇ KALDIK

Açılışta konuşan Redevco Türkiye Müdürü Patrick Van Dooyeweert, “Türkiye’yi önemsiyoruz” dedi. Erzurum’daki AVM’nin 75 milyon euro’ya malolduğunu belirten Dooyeweert, bu yatırımı 10 yıl önce yapmadıkları için geç kaldıklarını dile getirdi. Erzurum’da 10 yıllık ticareti kaçırdıklarını kaydeden Dooyeweert, Erzurum AVM’sinde bulunan 130 mağazada 1500 kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.

KRİZ KÜÇÜK DALGALARDAN

160 yıllık geçmişe sahip Cofra grubunun iştiraki olduklarını hatırlatan Dooyeweert, çatı şirketinin 2 dünya savaşı ve sayısız kriz atlattığına dikkat çekerek, “Biz büyük dalgalar gördük. Bu kriz ufak dalgalardan bir tanesi” dedi. Erzurumlu’nun yüzde 80’i kiralandı. Hafta içi günlük 15 bin hafta sonu ise 25 bin ziyaretçi beklenen AVM’nin kültür merkezi olarak yapılan yüzde 5’lik kısmı belediyeye ait.

UZUN VADELİ BAKIYORUZ

12 ülke arasında ikinci büyük ofislerinin Türkiye’de olduğunu belirten Dooyeweert, “Çalışan sayımız genel müdürlükten fazla. Bu, Türkiye’ye verdiğimiz önemin göstergesi. Gayrimenkule uzun vadeli bakıyoruz. En kısa kira sözleşmemiz 5 yıllık. Kısa vadeli düşünseydik Real Madrid hissesine yatırım yapardık. Amacımız AVM’leri Araplara satmak olsaydı, kiraları yüksek tutardık. Biz burada kalıcıyız” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.