Kızılot yeni Türk Ticaret Kanunu'nu anlattı

Kızılot yeni Türk Ticaret Kanunu'nu anlattı

İzmirli sanayicilere Temmuz ayında yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu'nu (TTK) anlatan Hürriyet Gazetesi Yazarı Şükrü Kızılot, ciddi yaptırımların olduğuna işaret ederek "Avukatınızla ve mali müşavirinizle görüşün" dedi

27 Ocak 2012, Cuma 00:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İZSİAD) 20’nci kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Kaya Termal Otel’de düzenlenen bilgilendirme toplantısında Yeni Türk Ticaret Kanunu masaya yatırıldı. Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan Hürriyet Gazetesi Yazarı ve Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, ’Güncel Mali Konular ve Yeni TTK’ başlıklı konuşma yaptı. Yeni kanunu esprili anlatım tarzıyla anlatan Kızılot, toplantıya yoğun ilgi gösteren katılımcılar tarafından zaman zaman alkışlanırken, merak edilen soruları da yanıtladı. Bin 535 maddeden oluşan yeni TTK’nın ağır ceza ve yaptırımlar getirdiği uyarısında bulunan Kızılot, "Yeni döneme hazır olun. Ciddi yaptırımlar var" mesajı verdi. Ayrıca 14 Şubat günü dolacak bir yıl içinde kanunun nasıl uygulanacağına dair yönetmelik ve tebliğlerin yayınlanmadığını, bu yüzden de ertelemenin söz konusu olabileceğini ifade etti.

MALİ MÜŞAVİRİNİZLE YAKIN TEMASTA OLUN


Yaklaşık 400 kişiye seslenen Şükrü Kızılot, "Geçtiğimiz yıl 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yayınlanan kanun iş dünyası ile ilgili çok önemli düzenlemeler getiriyor. Yeni TTK’da çok önemli değişiklikler var. Şirketlerin yapması gereken çok sayıda işlem bulunan yeni TTK ile ciddi para ve hapis cezaları getirildi" diye konuştu. Kızılot, bu değişiklikleri yerine getirebilmek için şirketlerin ana sözleşmesini değiştirmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Bu değişiklikler için mali müşavir ve avukatlarınızla yakın temasta olun" diye konuştu.

ERTELENME İHTİMALİ VAR

Toplam bin 535 madde ve 6 kitaptan oluşan yeni kanunun Türkiye genelinde sayıları 700 bine ulaşan şirketleri yakından ilgilendirdiğini anlatarak "Ancak yeni kanunun uygulama mevzuatlarının ilk etabının 14 Ağustos 2011’e diğer aşamalarının ise 14 Şubat 2012’ye kadar tamamlanması gerekiyordu. Halen bu uygulama değişiklikleri yayınlanmadı. Yani, yeni TTK’nın işlemesi için gerekli uygulama esasları, tebliğ ve yönetmelikleri halen ortada yok. TTK, bu nedenle ertelenebilir" dedi.

ÖNCE ADLİ PARA SONRA HAPİS CEZASI

TTK’nın şirkete borçlanma yasağı getiren hükmünün yeni yasadaki en önemli unsur olduğunu kaydeden Kızılot, şirket yönetim kurulu üyeleri ve ortaklarının şirketten alınan borçları 3 yıl içinde ödenmesi gerektiğine belirtti. Ödeme yapılmaması halinde yasağı ihlal eden yönetim kurulu üyeleri ve ortakla ilgili 300 günden az olmamak üzere adli para cezası getirildiğini ifade eden Kızılot, "Bu ödemelerin aksaması halinde anında hapis cezası uygulanacak. Şirket ortakları birden fazla borçlanma yaptı ise adli para cezası katlanarak artacak. Bu ceza ertelenemiyor ve tecil edilemiyor. Bu belirsizliği ortadan kaldıracak düzenleme şart" bilgisini verdi.

"NOTERLERLE MATBAACILAR YAŞADI"

Kızılot, yeni düzenlemede şirketin ürettiği malların yakın derecedeki akrabalara ve eşin akrabalarına satışının da yasaklandığını kaydeden Kızılot, bu hükümlerin aile yapısını temelden sarsabileceğine dikkat çekti. Kızılot ayrıca, internet sitesinde bütün hesapları açıkça ortaya koyma zorunluluğu, defterlerin ve diğer belgelerin yenilenmesi zorunluluğu, defterlerin yıl içinde hem açılış hem kapanışlarının Noter’e onaylatılması gibi zorunlulukları hatırlatarak "Yani noterler ve matbaacılar yaşadı" dedi. BARAN: UYKULARIMIZ KAÇIYOR İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Baran ise derneğin 20’nci kuruluş yıldönümünü kutladığını belirterek, düzenledikleri bu toplantıda da 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan TTK ile ilgili bilgilendirme yapmak istediklerini dile getirdi. Baran, "TTK, hepimizin uykusunu kaçırıyor" dedi.

Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER KPSS şartı yok, bakanlık, 1287 kişiyi işe alacak, 4 bin lira maaş...