Nurcan'dan büyük başarı

Nurcan'dan büyük başarı

Antalya'da gerçekleştirilen Dünya Halter Şampiyonası'nda 48 kiloda yarışan Nurcan Taylan, silkmede 121 kilo kaldırarak dünya rekorunun ve altın madalyanın sahibi oldu

17 Eylül 2010, Cuma 22:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Antalya’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda podyuma çıkan Nurcan Taylan, 48 kiloda silkmede 121 kilo kaldırıp, dünya rekoru kırarak altın madalyaya ulaştı. Nurcan Taylan, koparma ve silkmenin ardından toplamda kaldırdığı 214 kilo ile altın madalya kazanırken,
şampiyonayı 3 altın madalya ile dünya şampiyonu olarak tamamladı.

Antalya Expo Center’da düzenlenen şampiyonanın ilk gününde 48 kiloda podyuma çıkan Nurcan Taylan ve Sibel Özkan madalya için birbirleriyle yarıştı.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in de izlediği müsabakalarda Nurcan Taylan ilk hakkında 112 kilo kaldırırken, madalya almayı garantiledi. İkinci hakkında 116 kilo kaldıran Nurcan Taylan, üçüncü hakkında 121 kilo ağırlığı kaldırarak dünya rekoru kırdı. Nurcan Taylan, toplamda 214 kiloya ulaşarak şampiyonada 3 altın madalya kazandı. Taylan, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonu unvanlarının yanına dünya şampiyonu unvanını da ekledi.

Aynı kiloda yarışan diğer milli sporcu Sibel Özkan, ilk hakkında 110 kilo ağırlık kaldırarak madalya almayı garantilerken, ikinci hakkında 115 kilo ile bronz madalyayı garantiledi. Üçüncü hakkında 119 kiloyu deneyen Özkan, bu hakkında başarısız oldu. Özkan, toplamda 205 kiloya ulaşarak gümüş madalya aldı.

Başarılı halterci şampiyonayı 2 gümüş, bir bronz madalya ile tamamladı.

Çin’den Yuan Tian da silkmede gümüş madalya kazandı. Tian, silkmede ilk hakkında 106 kilo, ikinci hakkında 113 kilo, üçüncü hakkında ise 116 kilo ağırlığı kaldırdı. Genç sporcu toplamda 204 kiloya ulaşarak bronz madalya kazanırken, toplamda kendisine ait genç bayanlar dünya rekorunu kırdı.

Daha sonra düzenlenen madalya töreninde kürsüye çıkan Nurcan Taylan ile Sibel Özkan, madalyalarını TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in elinden aldılar.

"KENDİ ÜLKEMDE TARİH YAZDIM"

Silkmede dünya rekoru kıran ve 3 altın madalya ile dünya şampiyonluğunu kazanan Nurcan Taylan, "Kendi ülkemde tarih yazdım"
dedi.

Olimpiyat ve Avrupa şampiyonluklarının ardından dünya şampiyonu unvanını da kazanan Nurcan Taylan, müsabakaların ardından Türk bayrağı ile podyumda tur atarak, sevincini salondakilerle paylaştı. Milli halterci Nurcan Taylan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Olimpiyat tarihimizde altın madalya alan tek bayan sporcuydum. Dünya şampiyonasında da 3 altını dünya rekoruyla süsleyen bayan sporcu olarak tarihe geçtim. Kendi ülkemde tarih yazdım" diye konuştu.

Kendisine inanlara ve güvenenlere teşekkür eden Taylan, 2012 Londra Olimpiyatları’nda da altın madalyayı hedeflediğini söyledi. Taylan, koparmada da dünya rekoruna yaklaştığını ancak heyecanına yenildiğini vurgulayarak, "Gerçekten kendi halkımın önünde podyuma çıkmak beni çok heyecanlandırdı. İnşallah devamı Londra’da. Kolay kolay kırılacak bir dünya rekoru değil. Bana inanan herkese teşekkür ediyorum. Madalyalarımı aileme, Türk halkına armağan ediyorum" dedi.

Şampiyonada 2 gümüş, 1 bronz madalya kazanan Sibel Özkan da, "İstediğim gibi bir derece çıkartamadığım için üzgünüm. Kendimden daha iyi dereceler bekliyordum" diye konuştu.

Özkan, sağlık nedenlerinden dolayı vücudunda su kaybı oluştuğunu ve bunun kramplara neden olduğunu belirterek, "Buna rağmen elimden geleni yapmaya çalıştım. Nurcan arkadaşımı tebrik ediyorum. Ben kendimden bir altın almayı bekliyordum ama nasip değilmiş" dedi.

Başarılı milli sporcu bundan sonraki hedefinin Londra Olimpiyatlarından altın madalya ile dönmek olduğunu söyledi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ali Koç: Buraya kadar tertemiz geldik