Pandemide spor salonuna gidilir mi? Spor salonunda corona virüsten korunmanın yolları

Pandemide spor salonuna gidilir mi? Son bir senenin en çok kafa karıştıran konuarından biri. Halterler, bisikletler, koşu bantları... Spor salonlarında hiç temas etmediğimiz kadar yüzeye temas ediyoruz. Corona virüsten sonra sporseverler en muzdarip olduğu konulardan biri spor salonlarına gidememek. Ancak bazılarımızın yapısı da evde spor yapmaya müsait değil. Peki her şeye rağmen spor salonuna gitmek isteyenler kendilerini nasıl koruyabilir?

21 Kasım 2020, Cumartesi 17:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Dini ibadetleri yerine getirirken kapma ihtimalinizden daha düşük

Dini ibadetleri yerine getirirken kapma ihtimalinizden daha düşük

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir tıp profesörü ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü direktörü Dr. David Thomas, bir spor salonunda veya sağlık birimlerinden virüs kapma ihtimalinizin dini ibadetlerde bulunurken kapma ihtimalinizden daha düşük olduğunu söylüyor. Bu duruma ibadetler arasında el sıkışmak ve insanlara daha yakın olma ihtimalinin sebep olduğunu düşünüyor.

Yoga derslerinde ölenler var

Yoga derslerinde ölenler var

The Yoga Journal’a konuşan yoga stüdyosu sahibi, Washington Eyaletindeki derse katılan birkaç corona hastasının öldüğünü söylüyor. Huzurlu yoga sınıflarımız da artık güvenli değil. Bölgedeki tüm bu yaşananların elbette katılım ve ticaret üzerinde doğrudan etkiye sahip.

Evde de olsa, salonda da olsa

Evde de olsa, salonda da olsa

Evde de olsa kullandığınız spor aletlerini, matınızı ve ekipmanınızı silmeniz gerekir. Temizlik bezlerinizin doğru ve işe yarar olduklarından ve kullandığınız temizlik malzemesinin alkol içerdiklerinden emin olun.


İşinizi şansa bırakmayın

İşinizi şansa bırakmayın

Hastalık kontrol ve önleme merkezlerine göre, seyreltilmiş ev tipi çamaşır suyu çözeltileri ve 70’ten az alkol içeren alkol çözeltileri corona virüsüne karşı etkili olmayabiliyor. Bu nedenle işinizi şansa bırakmayın. Her zaman olduğu gibi ellerinizi sık sık yıkamanız ve yüzünüze dokunmamanız öneriliyor ve tabi eğer hasta hissediyorsanız, evde kalmanız.

 • Her bir kişinin gerçekten kendi riskini değerlendirmesi gerekiyor ve sonra bu riskin kendileri için kabul edilebilir olup olmadığını da değerlendirmeleri gerekiyor.
 • Eğer spora gitmeyi kalpten istiyorsanız bir plan yapın.
 • Herkes kendi riskini puanlandırmalı.
 • Bölgenizdeki vaka yoğunluğuna bakın; bunun için Sağlık Bakanlığımızın Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Ne kadar çok COVID-19 vakası o kadar çok risk anlamına gelir.

 • Altta yatan sağlık koşullarınızı ve yaşınızı düşünün ve insanlar ile kapalı alanda bulunmanın güvenli olup olmadığına karar verin.
 • Her bir kişinin gerçekten kendi riskini değerlendirmesi gerekiyor ve sonra bu riskin kendileri için kabul edilebilir olup olmadığını da değerlendirmeleri gerekiyor.

 • Spor salonunda en iyi şekilde elleriniz dezenfekte edin, mümkün olduğunca kendi ekipmanınızı götürün ve ağırlıklar veya matlar gibi ortak kullanılan eşyaların dezenfektesine özen gösterin.
 • Ayrıca egzersizleriniz esnasında maske takmayı da düşünebilirsiniz.
 • Bu yüksek yoğunluktaki egzersizler için zor olmasına rağmen, maske takmak sonuç olarak bizlere alanı tekrar paylaşmada yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca sosyal mesafe de COVID-19 riskini belirgin bir şekilde azaltır.

 • Ulaşılabilir ve etkili bir aşı var olana kadar, spor salonlarında tedbiri elden bırakmamalıyız.
 • Spor salonunu ziyaret ederken düzenli olarak ellerinizi yıkamak, kullanımdan önce ve sonra ekipmanı silmek gibi corona virüsün yayılmasını önleyecek tedbirlerde bulunabilirsiniz. Ayrıca, spor salonunda havlunuzu koyduğunuz yere de dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelikte kaç kilo almalı? Hamilelikte kilo artışı