Saç dökülmesini durdurmanın anahtarı: Yeterince tüketirseniz...

Çoğu zaman endişe gerektirmeyen bir durum olan saç dökülmesi, yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Ancak çoğumuz için saçlarını kafada tutmak elbette daha önemli! Beslenme eksikliklerinin çoğu saç dökülmesiyle bağlantılıdır. Bir gıdayı ise yeterince tüketmeniz saç dökülmesini durdurmanın anahtarı olabilir ve saçların uzamasını sağlayabilir. /ÖZEL

03 Kasım 2021, Çarşamba 07:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
PROTEİN EKSİKLİĞİ DÖKÜLMEYE SEBEP OLUYOR

PROTEİN EKSİKLİĞİ DÖKÜLMEYE SEBEP OLUYOR

Yapılan birçok araştırmanın bulguları, bazı vitaminlerin ve besinlerin saç uzaması için önemli olabileceğini gösteriyor. Saç neredeyse tamamen proteinden oluşur, bu nedenle yeterince protein tüketmek saç büyümesi için önemlidir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, protein eksikliğinin saç uzamasını yavaşlatabileceğini ve hatta saç dökülmesine neden olabileceğini gösteriyor.

PROTEİN ALIMI KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR

PROTEİN ALIMI KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR

İngiliz Beslenme Vakfı (BNF), yetişkinlerin günlük ihtiyacı olan protein miktarının, vücut ağırlığının kilogramı başına ortalama 0,6 g protein olabileceğini tahmin ediyor.

Bu durum, 19-50 yaş arası erkekler ve kadınlar için sırasıyla yaklaşık 56g/gün ve 45g/gün'e eşittir.

Gıdalar sağladıkları protein miktarına göre değişir, ancak ana kaynaklar et, balık, yumurta, süt, peynir, tahıllar ve tahıl ürünleri, fındık ve bakliyattır.

SAÇ BÜYÜMESİNİ ETKİLEYEN DİĞER BESİN

SAÇ BÜYÜMESİNİ ETKİLEYEN DİĞER BESİN

Saç büyümesi için bir diğer önemli besin maddesi çinkodur. Çinko, saç dokusunun büyümesinde ve onarımında önemli bir rol oynar. Ayrıca foliküllerin etrafındaki yağ bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Uzmanlara göre saç dökülmesi çinko eksikliğinin sık görülen bir belirtisi. Araştırmalar çinko tüketiminin, çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini azalttığını gösteriyor. 

BU MİKTARI AŞMAYIN

BU MİKTARI AŞMAYIN

Yetişkin bir erkek için önerilen günlük çinko alımı 9,5 mg, yetişkin bir kadın için önerilen günlük çinko alımı 7 mg'dır. 

Öte yandan, çinko tüketiminin günlük 25 mg’ı geçmemesi öneriliyor.

UZMANA DANIŞIN

UZMANA DANIŞIN

Saç dökülmesi sorunu kişiye özeldir. Bu nedenle saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, öncelikle bir doktora başvurmanızda fayda var. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Seksi bir boyun için yapmanız gerekenler