Beden Sağlığı Bayramda yola çıkacaklar uykusuzluğa dikkat!

Bayramda yola çıkacaklar uykusuzluğa dikkat!

Paylaş
Bayramda yola çıkacaklar uykusuzluğa dikkat!

Bugün başlayacak olan 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde sevdiklerini ziyaret etmek isteyen ve tatile gitmek üzere yola çıkmaya hazırlanan vatandaşlara yönelik uyarılarda bulunan Prof. Dr. Vural Fidan, bu dönemlerde yollardaki en büyük tehlikenin uykusuzluk olduğuna dikkat çekerek yola çıkmadan önceki gece 6 ila 8 saat uyulmasını tavsiye etti.

Prof. Dr. Vural Fidan, yapılan araştırmaların ölümcül trafik kazalarının yaklaşık 4'te 1'inin uykusuzluğa bağlı olduğunu gösterdiğini belirterek, "Bayram tatilinde uzun yola çıkmayı planlayan sürücülerin özellikle uyku yoksunluğunun en fazla hissedildiği sabahın erken saatlerinde yola çıkmamaları gerekmektedir. Uyku ihtiyacı tam olarak karşılanmamış bir kişinin beyni, bir an önce uykuya geçişi sağlayacak şekilde bir 'uyku baskısı' altında kalır. Uyanık kalınan süre arttıkça uykuya geçişi hızlandıracak bu baskı da artar ve kişinin uykuya direnme gücü azalır. Böylece kişi daha kolay uykuya dalar. Her ne kadar kişiler uykularının geldiğini hissettiklerinde 'uyanık kalabilirim' diye düşünseler de uyku çok güçlü bir biyolojik dürtüdür. Dolayısıyla uyanıklığın çok kritik olduğu motorlu araç, kesici-delici alet kullanımı gibi durumlar için uykusuzluk büyük bir tehlike arz eder" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

"UYKU BOZUKLUKLARI KAZA YAPMA RİSKİNİ YÜKSELTİR"

Erişkinlerde gerekli uyku süresinin kişiye göre değiştiğini ancak günde ortalama 7 ila 8 saat uyumak gerektiğini dile getiren Fidan, sağlıklı bir yaşam için tüm uyku evrelerinin tamamlanmasının zorunlu olduğunun altını çizerek, "Amerika'da uykusuzluk üzerine yapılan bir araştırma trafik kazalarının yüzde 7'sinin uykusuzluktan kaynaklandığını gösteriyor. Uykusuzluk ve vardiyalı çalışma gibi gündüz uykuya yol açan diğer uyku bozuklukları da kaza yapma riskinin yükseltir. Uzun yola çıkmayı planlayan sürücüler yola çıkmadan önce normal uyku sürelerini uyumalı ve özellikle uyku yoksunluğunun en fazla hissedildiği sabahın erken saatlerinde yola çıkmamalı. Uykusuzluk ve uyku apne hastalığı olanlar ile vardiyalı çalışanlar da mümkün olduğunca trafiğin çok yoğun olduğu bayram boyunca araba kullanmaktan kaçınmalı" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Vural Fidan, uykusuz bir şekilde trafiğe çıkmamak için alınabilecek önlemlerle ilgili ise şunları söyledi:

"Eğer başta uzun yol olmak üzere trafiğe çıkacağımız önceden belliyse, yola çıkmadan önceki süreçte bazı önlemler alabiliriz. Yola çıkmadan önceki gece 6 ila 8 saatlik bir uyku uyunması kaza riskini aza indiren en değerli önlemdir. Gece yarısı ile sabah saat 6 arasında yola çıkmamak gerekir çünkü bu saatler arasında uyku baskısı daha fazla olur. Sürücülerin en az 2 saate bir mola vermeleri gerekmektedir. Yola çıkmadan önce veya yolculukta bir mola verip kısa bir uyku uyumak dikkatin toparlanmasına yardımcı olur. Bu kısa uykunun 20 dakikayı geçmemesi gerekir. Yolculuk sırasında veya molalarda kafein içeren kahve gibi içeceklerin tüketilmesi uyanıklık sağlamak için iyi olabilir ancak kafein etkisini yaklaşık 30 dakika sonra gösterecektir. Yine kafeinin etkisinin kısa süreceğini akılda tutmak gerekir. O nedenle tek başına kafeinli içecek tüketmek bir önlem niteliği taşımaz. Tek başına yerine yedek sürücü olabilecek birisiyle yolculuk etmek ve 2 saatte bir sürücü değiştirip diğerinin dinlenmesine izin vermek faydalı olur."

Haberin Devamı