Çocuk Sağlığı Doğuştan kalp hastalıkları genellikle anne karnında başlıyor

Doğuştan kalp hastalıkları genellikle anne karnında başlıyor

Paylaş
Doğuştan kalp hastalıkları genellikle anne karnında başlıyor

Çocuklarda doğuştan kalp hastalıkları, annenin maruz kaldığı enfeksiyonlar, kullandığı ilaçlar, röntgen ışınları ve bazı genetik faktörler sonucunda oluşuyor. Doğuştan kalp hastalıklarının doğum sonrası tanısının konulması ve bazı kritik doğuştan kalp hastalıkları için erken tedavi ve takibinin yapılması gerekiyor.

Doğuştan kalp hastalıklarının oluşum olarak genellikle anne karnında başladığını aktaran Doç. Dr. Osman Akdeniz, "Annenin maruz kaldığı enfeksiyonlar, kullandığı ilaçlar, röntgen ışınları ve bazı genetik faktörler sonucunda oluşuyor. Doğuştan kalp hastalıklarının doğum sonrası tanısının konulması ve bazı kritik doğuştan kalp hastalıkları için erken tedavi ve takibinin yapılması gerekiyor” dedi.

Haberin Devamı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Akdeniz, çocuklarda doğuştan oluşan kalp hastalıkları ile ilgili bilgiler verdi.

Erken tanının önemli olduğunu aktaran Doç. Dr. Osman Akdeniz, “Doğuştan kalp hastalıkları oluşum olarak genellikle anne karnında başlıyor. Annenin maruz kaldığı enfeksiyonlar, kullandığı ilaçlar, röntgen ışınları ve bazı genetik faktörler sonucunda oluşuyor. Doğuştan kalp hastalıklarının doğum sonrası tanısının konulması ve bazı kritik doğuştan kalp hastalıkları için erken tedavi ve takibinin yapılması gerekiyor. " dedi.

DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI NELERDİR?

Doğuştan kalp hastalığı, kalbin karıncık ve kulakçıklarındaki delikler, bazı damarlardaki tıkanıklıklar veya darlıklar, kalbin odacıklarının gelişim kusurları, bazı kapakların kusurlu veya tıkalı olması gibi geniş bir hastalık perspektifini içeriyor.

Haberin Devamı

Bebeğin doğduktan ilk üç gün içinde muhakkak bir çocuk uzmanı tarafından muayene edilip eğer doğuştan kalp hastalığından şüpheleniliyor ise bir çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi son derece önemli.

TEDAVİ GECİKİRSE ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR!

Doç. Dr. Karadeniz, bazı doğuştan kalp hastalıklarının üç gün veya bir hafta gibi erken dönemde tanı konmayıp gereken tedavinin başlanmaması durumunda ciddi hastalıklara sebep oluyor ve ölümle de sonuçlanabildiğini belirtti.

ÇOCUKLARDA DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI NASIL BELİRTİ VERİYOR?

Belirtiler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Akdeniz, “Daha az kritik olan yani yenidoğan döneminde ölümle sonuçlanmayan hastalıklarda özellikle süt çocuğu bebeğinde anne sütü emerken çabuk yorulması, çocuğun nefes nefese kalması, kısa süreli meme emmesi, terlemesi ve nefes darlığı çekmesi, doğuştan kalp hastalığının bulgularıdır. " dedi.

Doğuştan kalp hastalıklarının daha büyük çocuklarda, morarma, göğüs ağrısı, çarpıntı ile seyredebildiğini belirten Doç. Dr. Akdeniz, "Bebeklerde nefes darlığı, bayılma, yetersiz emme, kilo alımında yetersizlik, büyük çocuklarda çarpıntı ve göğüs ağrısı gibi bulgular olduğunda vakit kaybetmeden bir çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi önem arz etmektedir.  Çocuk kardiyoloji uzmanları olarak doğuştan kalp hastalığı olan hastalar için, gerekli tetkik ve tedaviden sonra tedavi planlıyoruz." dedi.

Haberin Devamı

ANNE KARNINDAKİ ÇOCUĞU KALP HASTALIKLARINDAN KORUMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Doğuştan kalp hastalıklarından korunmak için çocuğun anne karnından itibaren iyi, sağlıklı bir yaşam sürmesi, annenin de sağlıklı bir yaşam sürmesi ile mümkün.

Annenin hamile iken mümkün olduğu kadar ilaç kullanmaması, enfeksiyonlara karşı kendini koruması ve aynı zamanda düzenli olarak kadın doğum kontrollerini yaptırması gerekiyor. Çünkü bazı doğuştan kalp hastalıkları anne karnında iken teşhis edilebiliyor.

Rutin kontrollerde anne karnında iken kalp hastalığından şüpheleniliyor ise anne karnında iken bu hastalığın tanısının konması ve doğum sonrası erken müdahalenin yapılması gerekiyor.

SIRADAKİ HABER