Spordan sonra kıyafetlerinizi değiştirmezseniz ne olur?

Spor yapma motivasyonu toplamada güzel spor kıyafetlerinin ne kadar etkili olduğunu keşfetmişsinizdir. Spordan sonra eminiz muhakkak duşa giriyorsunuzdur. Ama peki spor kıyafetleriniz? Taytınızı, tişörtlerinizi, şortlarınızı her kullanımdan sonra yıkıyor musunuz? Pek çok kişi, yeterince terlemediğini düşünerek spordan sonra bir kahve içmeye de spor kıyafetleriyle gidiyor. Ancak zararları tahmin edemeyeceğiniz kadar çok.

11 Şubat 2021, Perşembe 18:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Kistik vücut aknesi

1. Kistik vücut aknesi

Aknenin en büyük nedeni ölü deri hücrelerinin ve yağın gözeneklere dolmasıdır. Terlemek, gözeneklerin sadece boşalmasını sağlamaz deri üzerindeki yağın ve kirin de buraya yapışmasına neden olur. Elementler, deri ıslakken vücuda yapışmaya daha çok meyillidir. Bu da sivilce oluşumunu hızlandırır. 

2. Göz nezlesi

2. Göz nezlesi

Bakteriler sadece terlediğiniz yerlere yapışmaz. Eğer spor salonunda kızarık gözlerle çıktıysanız ya da spor sonrası şiş gözlerle uyandıysanız bunun nedeni muhtemelen spor salonundan kıyafetlerinize, oradan da gözlerinize bulaşan bakterilerdir.

3. Bakteri enfeksiyonları

3. Bakteri enfeksiyonları

Sıcak ve ıslak kıyafetler bakteri oluşumunu tetikler. Spor salonlarının zaten bakteri yuvası olduğunu söylememize gerek yok. Bu bakterileri sadece koşu bantlarından, dambıllardan ya da soyunma odalarından almazsınız; kıyafetlerinizde de yaşamalarına da izin verirsiniz. Sıcak ve nemli ortamlar bakterilerin en sevdiği alanlardır. Bu durum, enfeksiyonlara açık hale gelmenize neden olur. 

4. Mantar enfeksiyonları

4. Mantar enfeksiyonları

Nemli kıyafetler mantar enfeksiyonlarının da bir numaralı tetikleyicisidir. Eğer spordan sonra duş almak yerine aynı kıyafetlerle arkadaşlarınızla buluşursanız vücudunuzda mantar türemesi oldukça normaldir.

5. Vücut kokusunun ağırlaşması

5. Vücut kokusunun ağırlaşması

Öğlen yaptığınız bir yoga sonrası kıyafetlerinizi değiştirmezseniz vücudunuzdan gelecek kokulara hazır olun. Özellikle yemeğe çıkmamanızı öneririz. Hele ki pamuklu kıyafetler tercih etmediyseniz ter ve nemin birleşimi özellikle bacak arası ve koltukaltında dayanılmaz kokulara neden olur.  


6. İğrenç spor ayakkabılar

6. İğrenç spor ayakkabılar

Spordan sonra değiştirmeniz gereken sadece kıyafetleriniz değil. Ayakkabılarınız da bakteriler için mükemmel bir yuva. Burada hem ayakkabılarınızı yıkamadığınız sürece çıkmayan bir koku oluştururlar hem de mantara ortam hazırlarlar. 


7. İltihaplı saç derisi

7. İltihaplı saç derisi

Tıkalı vücut gözeneklerinden sivilce çıktı, peki saç folikülleriniz? Terle dolan saç dipleriniz irrite olarak kaşıntıya neden olacak, siz kaşıdıkça deriniz tahriş olacak ve daha çok kaşınacak. Sonsuz bir kaşıntı döngüsü kalkan saç derisi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Chris Hemsworth'ün diyet ve egzersiz sırları