Spor yapmadan kalori yakmak için 4 yöntem

Hayat tarzınızda yapacağınız ufak tefek değişikliklerle kaç kalori yakabileğinizi biliyor musunuz? Kalori yakmak ya da kilo vermek için spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Gündelik hayatınızda yapacağınız değişiklikler metablizmanızda büyük değişim yaratır. Spor yapmayı, egzersiz yapmayı sevmiyorsanız en azından 'tembel' olmayın. İşte spor yapmadan kalori yakmak için 4 yöntem!

22 Mayıs 2020, Cuma 23:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Spor yapmadan nasıl kalori yakılır?

Spor yapmadan nasıl kalori yakılır?

Eğer gün boyu daha fazla kalori yakmak istiyorsanızi uzmanlar size NEAT oranını artırmanızı söylüyor. Bu, 'spor yapmak için tembelsiniz' demenin havalı hali. Peki NEAT nedir? NEAT’in İngilizce açılımı 'non-exercise activity thermogenesis'dir. Bunu Türkçe’ye 'Egzersiz dışındaki aktivitelerle metabolizma hızını artırma' olarak çevirebiliriz. Yapılan araştırmalara göre günlük ufak tefek aktivitelerle metabolizmayı hızlandırmak, spor salonuna gitmek kadar önemli.

NEAT ile kaç kalori yakılır?

NEAT ile kaç kalori yakılır?

Bu kişiden kişiye, kişinin kilosuna, metabolizmasına ve yaptığı aktiviteye göre değişir. Ancak spor yapmadan yani ev işlerine ağırlık vererek, köpeği gezdirerek ya da çocuklarla oynayarak günde 2000 kaloriye kadar yakabilirsiniz. Peki nasıl? İşte birkaç öneri!

Ofiste kalori yakın

Ofiste kalori yakın

Hareketsiz bir ofis ortamında çalışmak obeziteye neden olmaz, ama boş zamanlarında oturmak kilo almaya neden olur. Amerikan Kalp Derneği'nin yaptığı bir araştırmaya göre, obez katılımcılar diğer oturarak çalışan zayıf katılımcılara göre günlük olarak 2 buçuk saat daha fazla oturuyor. Araştırmada, obez katılımcıların NEAt aktivitelere ağırlık verdikleri takdirde günlük 350 kalori fazla yakabileceğini belirtiyor. Aylık olarak değerlendirildiğinde, bu kaloriler verilen kilolara dönüşür. 

  • Eğer oturarak çalıştığınız bir işiniz varsa, her saatin en az 15 dakikasını ayakta geçirin.
  • Ofis içinde yürüyün.
  • Asansör yerine merdicen kullanın. 

Ekran karşısında kalori yakın

Ekran karşısında kalori yakın

Bu gece televizyon karşısında kaç saat geçireceksiniz? Televizyon izlerken yaptığınz küçük aktivitelerle fazladan kalori yakabilirsiniz. Çamaşır makinesini doldurun, tozları alın, yerleri silin. Bu şekilde sadece kalori yakmayacak, aynı zamanda ellerinizi de meşgul tuttuğunuz için atıştırmalıklara fazla yüklenmeyeceksiniz. Fazla harekete gerek olmayan aktiviteler sırasında da kalori yakmak mümkün. Telefonda konuşurken evin içinde yürüyebilirsiniz. 

Çocuklarla kalori yakın

Çocuklarla kalori yakın

Çocuklarla oynamak da kalori yakmanıza yardımcı olacak. Çocuklarla birlikte okula yürüyerek ya da onları durağa bırakarak kalori yakabilirsiniz. Bu hem çocuklarınızın harekete alışmasını obeziteden uzak kalmasını sağlarken sizin de formunuzu korumanızı yardımcı olacak. 


Ev işleriyle kalori yakın

Ev işleriyle kalori yakın

Ev işleriyle saatte yüzlerce kalori yakabilirsiniz. Elbette yakacağınız kalori kilonuza ve cinsiyetinize göre değişir. Örneğin ufak tefek bir kadın gündelik işlerle 160 kalori yakabilir ancak iri yarı bir erkeğin elbette daha fazla olacaktır yakacağı kalori. Bir paspası kapın ve yerleri silmeye başlayın. Zaten evin işi asla bitmez. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bayramı kilo almadan geçirmenin 6 yolu