Vücut tipine göre hangi sporu yapmalısın?

Sağlık konularında her zaman kendi vücut tipimize göre hareket etmeliyiz. Kilo verme, zayıflama, spor... Peki vücut tipiniz göre hangi sporu yapmalısınız? Elma tipi, armut tipi, kum saati ve dikdörtgen vücut tiplerine bakın... Size uygun olan vücut tipi hangisiyse ona göre spor yapın. Böylelikle sarf ettiğiniz her bir ter damlasına değecek.

14 Nisan 2021, Çarşamba 11:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Dikdörtgen vücut tipi

Dikdörtgen vücut tipi

Bu tipler dengeli üst ve alt bedenlerinin yanı sıra, uzun kol ve bacaklarla belli belirsiz bir bel kavisine sahiptir. Bu vücut tipinde olanlar genellikle zayıftırlar. Uzun mesafe koşuları başta olmak üzere kardiyovasküler çalışmalar için en ideal vücut tipi grupları içerisinde yer alır. Tüm kardiyo egzersizlerinin uygun olduğu gruptur. Bu grubun bireyleri; omuz ve kalça egzersizlerine ağırlık vererek çalışabilirler.


 Armut vücut tipi

Armut vücut tipi

Alt vücuda oranla daha ince bir üst vücuda sahip olanların; dar omuzları, kavisli belleri ve geniş kalça-basenleri, belirleyici özelliklerindendir. Armut vücut tipine sahipseniz, elma grubunun aksine bisiklet çalışmalarından uzak durmanız gerekiyor. Zaten kalın görünen üst bacak kaslarını güçlendireceğinden tercih edilmemelidir. Bu vücut tipine sahip olanlar için en ideal spor; koşu yapmak olacaktır. Koşu esnasında ekstra konfor ve rahatlık sunan, yeni teknolojili koşu ayakkabı modellerini tercih ederek, daha uzun süre çalışma yapabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.


 Kum saati vücut tipi

Kum saati vücut tipi

Dengeli alt ve üst bedenin yanında, geniş omuzların ve kıvrımlı bir belin belirleyici olduğu “Kum saati” diye tabir edilen vücut tipine sahiptirler. Her çeşit kardiyo egzersizinin uygun olduğu bu grupta koşma, yüzme, bisiklet, dans en çok tercih edilen aktiviteler arasında yer alıyor. Özellikle üst sırt bölgesinde yağ birikimi olan bireyler için en etkili yöntem olan yüzmeyi tavsiye edebiliriz. Su tutmayan, hızlı kuruma özellikli en yeni teknolojiler ile tasarlanmış mayo modelleri ile performansınızı yükseltebileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Elma vücut tipi

Elma vücut tipi

Üst vücudun alt vücuda oranla daha kalın ve geniş olduğu, bacakların oldukça ince, bel kıvrımının ise fazla olmadığı vücut tipidir. Alt bedenin dar, üst bedenin ise geniş göründüğü bu vücut tipine sahipseniz; pilates yapmak ve bisiklete binmek sizin için en uygun sporlardır. Bel çevresi ve göbek bölgesinde sabitlenen yağları pilates yaparak azaltırken, zayıf görünüme sahip olan bacak kaslarınızı güçlendirerek orantılı bir görünüm elde edebilirsiniz. Pilates ekipmanlarından yardım alarak, istediğiniz zaman ideal vücut için çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ramazan'da kilo kontrolü için 13 ipucu