Egzersiz - Diyet Kilo vermeyi kolaylaştıran 6 muhteşem besin

Kilo vermeyi kolaylaştıran 6 muhteşem besin

Paylaş
Kilo vermeyi kolaylaştıran 6 muhteşem besin

Protein ve lif içeriği yüksek besinler, kilo vermenize yardımcı olacak en iyi besinlerin başında yer alır. Lifli yiyeceklerin kalorisi genellikle daha düşüktür, bu da yemekten sonra daha tok hissetmenize yardımcı olur ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesini sağlar. Yaptığınız diyetler kısa vadede sonuç verebilir ancak sürekli diyet yapmak çok zor olur. Bu sebeple dengeli bir beslenme programı edinerek hayatınızı sürdürmeniz gerekir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, yapabileceğiniz en önemli şey dikkatli yemek yemektir. Kilo vermenize yardımcı olabilecek 6 etkili yiyeceği araştırdık.

Kilo vermek ve istediğiniz kusursuz vücuda sahip olabilmek için uzun süreli diyetler yapmak yerine doğru bir beslenme programı belirlemeniz daha doğru olabilir. Sürekli diyet yapmak sandığınız kadar kolay olmaz. Bu sebeple zayıflamak istiyorsanız dengeli bir beslenme programıyla hayatınızı sürdürmeniz gerekir. Kilo vermeye yardımcı olan besinlerden faydalanarak zayıflama sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Haberin Devamı

1-KABAK

Kabak antioksidan açısından zengindir. Besin değeri yüksek olan kabak zayıflatan yiyecekler arasında yer alır. Kabak yaklaşık 80 kalori içermesine rağmen, vitamin ve mineraller bakımından yüksektir.

Vücudun A vitamini yapmak için kullandığı bir karotenoid olan beta-karoten, balkabağına parlak turuncu rengini verir. 100 gram çiğ balkabağı sadece 26 kalori içerir, bu nedenle balkabağı herhangi bir kilo verme diyetine harika bir katkı sağlar.

2-CEVİZ

Ceviz doymamış yağlar bakımından yüksek bir yiyecek olduğu için harika bir atıştırmalık görevi görür. Ceviz tüketimi özellikle gün boyu yaşanan açlık krizlerini giderir. Ani açlık krizlerini önleyen ceviz, fazla kalori almanın engeller.

Ceviz pek çok kuruyemişten daha fazla antioksidan içerdiği için sağlığa da çok faydalınır. Ceviz yiyerek gün boyu enerjinizi de koruyabilirsiniz.

Haberin Devamı

3-TATLI PATATES

Tatlı patatesin kalori oranı düşük olduğu için kilo vermek isteyenler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Tatlı patates bir kök sebze olarak bilinir. Bu sebeple tatlı patatesin lif oranı yüksek olur ve içerisinde bol miktarda su barındırır. Tatlı patatesin sindirimi de kolaydır.

Tatlı patatesten yapılan bir püre sadece 249 kaloriye sahip olmasına rağmen, tüm faydasının vücudunuza geçmesini sağlar.

4-NOHUT

Nohut kilo vermeye yardımcı olan protein ve lif bakımından yüksek bir besin olarak bilinir. Nohut protein dolu bir besin olduğu kadar lezzetiyle de çok sık tercih edilir.

Nohut çorbalara ve salatalara harika katkı sağlar. Mükemmel bir lif kaynağı olan nohutun sindirimi de oldukça kolay olur. Bu sebeple kilo vermeye karar verdiyseniz beslenme listenize mutlaka nohutu ekletin.

5-MERCİMEK

Mercimek de protein ve lif açısından oldukça zengin olduğu için kilo vermenize yardımcı olur.
Bu protein dolu besin yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca mercimek gün boyu tokluk hissi verdiği için ani açıklık krizlerini engeller. Mercimeği salatalarda ve yemeklerde tüketebilirsiniz.

6-YOĞURT

Yoğurt sindirimi düzenler ve bağırsak sağlığını korur. Yoğurt doğrudan sindirim sistemine etki ettiği için kilo vermeye yardımcı olan besinler arasında yer alır. Karın bölgesindeki yağları eritmek ve düz bir karın elde etmek isteyenler için vazgeçilmez bir besin olabilir.

Haberin Devamı

Yoğurt özellikle kalsiyum açısından da zengin olduğu için kemik sağlığına iyi gelir. Yoğurt, metabolizmanın hızla çalışmasını sağlar ve fazla yağları azaltarak kilo vermeye yardımcı olur.