Bilal Emin Turan Ulaşıma dakikalık kira formülü
HABERİ PAYLAŞ

Ulaşıma dakikalık kira formülü

Artan fiyatlar nedeniyle yeni bir araç almak yerine özellikle büyük şehirlerde farklı alternatiflere talep artıyor. Bunlardan biri de dakikalık-saatlik araç kiralama modeli. MTV, sigorta, bakım gibi ek maliyet derdi olmayan bu yöntemle ihtiyacınız olduğunda, istediğiniz kadar kullanıp bir otomobilin yıllık maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Ulaşıma dakikalık kira formülü

YILLIK MASRAF NE KADAR?

Altı ayda bir Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), yılda bir kasko, zorunlu trafik sigortası, otomobil 3 yaş üstü ise 2 yılda bir araç muayene ve egzoz emisyon ölçümü, yıllık periyodik bakım, kış lastiği, araç uzun süre kullanılmadığı için boşalan akü masrafı, yıkatma, park, köprü ve otoyol geçiş ücreti, otopark... Yakıt dışında sadece bu kalemler için otomobile yılda yapılan masraf 20 bin lirayı buluyor. Kullanım alışkanlığınıza göre yakıt maliyetini de siz ekleyin.

KISA DÖNEM İHTİYACA ÖZEL

Öte yandan son dönemde sürekli artış eğiliminde olan otomobil fiyatlarıyla işler değişti. İkinci el fiyatları da arttı. Dolayısıyla otomobile ulaşamayanların veya bu yüksek fiyatlar nedeniyle araca para yatırmak istemeyenlerin sayısı da artmaya başladı. Bu açığın farkına varan kısa dönem kiralama şirketleri son dönemde faaliyetlerine hız verdi. Aylık kiralama bedellerinin yüksek oluşu da bu anlamda kısa yani ihtiyaç duyulduğu anda dakikalık kiralamayı cazip hale getirdi.

İSTEDİĞİNİZ YERE BIRAKIN

Bazı rotalarda taksilerden daha ucuz bir ulaşım alternatifi sunan bu sistemi kullanmak da kolay. Öncelikle aracı kiralamak için bir acenteye de gerek yok. Size en yakın noktada bulunan aracı haritadan seçip, telefona indirdiğiniz uygulamayla anahtarsız açıp kullanabiliyorsunuz. Aracı da gittiğiniz yerde çekilme riski olmayan bir sokağa park edebiliyorsunuz. Kapıları yine uygulamayla kapatıp kiralamayı bitirmiş oluyorsunuz. Sigorta, yakıt ve bakım derdi de yok. Böylece bütçenize göre istediğiniz yere istediğiniz saatte gidip kontağı kapatabilirsiniz.

ÜCRETLENDİRME NASIL OLUYOR?

30 KM İÇİN 150 LİRA

Kısa süreli kiralamalar yoğun olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de kullanılıyor. Günlük, saatlik, 15 dakikalık şeklinde kiralama yapan firmaların fiyatları da bütçeyi yormuyor. Sonuçta ne kadar süre kullanacağınızı, gideceğiniz rotaya göre siz kontrol edebiliyorsunuz. Firmalar genelde üyelik ücreti istemiyor, isteyenlerde ise tutar düşük.

Türkiye’de bu hizmeti veren firmalardan öne çıkanlar şöyle: Tiktak, Moov, Zipcar, Yoyo... Örneğin; İstanbul’da yaygın olarak kullanılan bir uygulamada Renault Clio düz vites bir aracın dakikalık kirası 2.99 lira. Eğer 30 kilometrelik bir mesafeyi trafik dahil 50 dakikada alırsanız cepten çıkacak tutar 150 lira oluyor.

SARI TAKSİDEN UCUZ

Aynı mesafeyi sarı taksi 199 liraya, turkuaz renkli taksi 228 liraya gidiyor (sarı taksi açılış ücreti 9.80 lira, kilometre başına ücreti ise 6.30 lira). Aynı aracı dakikalık değil, saatlik kiralamak da mümkün. 1 saatlik ücret 135 lira, 2 saatlik ücret ise 269 lira. Yani saatlik avantajlı oluyor. Dakikalık kiralamalarda 200 kilometreye kadar ekstra bir ücret yansıtılmıyor.

Bu sınır aşılınca kilometre başına 2.99 lira yazıyor. Uygulama, araç cinsine göre farklı fiyatlar da sunuyor. Fiyat ve araç modelini uygulama içinden görebiliyorsunuz. Kredi kartı ile ödeme yapıyorsunuz. Bulunduğunuz yerde en çok araç sunan uygulama işinizi hesaplı bir şekilde görecektir.

TOPLU TAŞIMA İÇİN DE VAR

VIP araçlarla havaalanı transferinden, turizm taşımacılığına, festival etkinliklerinden, öğrenci gezilerine, düğün organizasyonlarından spor aktivitelerine uzanan geniş bir yelpazede hizmet sağlayan araç kiralama uygulamaları, diğer uygulamalardan farklı olarak otobüs, midibüs ve minibüs kiralamanıza olanak tanıyor. Hem şehir içinde hem de şehirlerarası 7/24 şoförlü lüks araçları kiralayarak sadece kullandığınız kadar ödeme yapıyorsunuz.

YAKIT BİTERSE!

Kısa süreli kiralanan araçlarda yakıt bedeli ücretlere dahil. Yani ekstra bir yakıt bedeli alınmıyor. Yakıt bittiğinde anlaşmalı akaryakıt bayiine gidiliyor ve taşıt tanıma sistemiyle yakıt türüne göre dolum yapılıyor. Tek kuruş ödenmiyor. Diğer yandan kiralama süresince yapılan köprü geçiş ücretleri ayrıca tahsil ediliyor.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Kiralama başlangıcında provizyon tutarı kredi kartından bloke ediliyor. Kira ve kilometre ücreti kredi kartından tahsil edildiğinde provizyon blokesinin kaldırılması için bankaya talimat veriliyor. Bankaya göre değişiklik göstermek kaydıyla provizyon blokesi en geç 10 gün içinde kalkıyor.

DİĞER AVANTAJLARI NELER?

  • Araç satın almak veya uzun süreli kiralama sözleşmeleri yapmak zorunda kalmazsınız.
  • İhtiyacınız olduğu anda ihtiyacın olduğu kadar kiralama yapabiliyorsunuz.
  • Araç kiralama ofisi yok, dolayısı ile ofis kapanış ve açılış saati derdi de yok. Yani zaman kısıtlaması bulunmuyor, 7/24 hizmet.
  • Birçok marka, model ve renkte aracı dilediğiniz süre ile kullanarak, farklı farklı sürüş deneyimleri yaşayabilirsiniz.
  • Sürüş deneyimleri ileride almayı planladığınız araçlar hakkında da bilgi verir.
  • Her işlem (açma, kapama) cep telefonundaki mobil uygulamalar yoluyla kolayca yapılabiliyor. Anahtar torpido gözünde.
  • Araçlara yakıt alımı yaparken ek bir bütçe ayırmanız gerekmiyor.
  • Aracı teslim etmek istediğinizde, park yasağı olmayan bir yere ya da İspark otoparklarına park edebiliyorsunuz.
  • Kiraladığınız arabayla şehir dışına çıkabiliyorsunuz ancak kiraladığınız şehirde teslim etmeniz gerekiyor.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder