Zenginler mi dar gelirliler mi sigorta yaptırmalı?

19 Kasım 2018, Pazartesi 08:30
AA

Bizim insanımıza sigorta bir külfet gibi geliyor. Zorunlu sigorta olunca ise yaptırmak iyice zul haline geliyor ve çoğu kişi tarafından bir masraf kapısı olarak görülüyor. Fakat bunun yanında sigorta yaptırarak mağduriyeti önleyen binlerce kişi de var.

Bizlerde medya olarak mağduriyeti önlenmiş kişi ve kurumların hikayelerini sizlerle zaman zaman paylaşıyoruz. Büyük kurumlar, holdingler zaten sigortalarını eksiksiz yaptırıyor. Bireysel taraftan baktığımızda ise özellikle zenginlerin bir kısmının sigorta yaptırmadığını duyuyorum.

Villasında 6 tane son model aracı olan oldukça varlıklı bir kişi tanıyorum. Ama araçlarına kasko yaptırmıyor. “Amaan ne olacak ki “ diye düşünüyor mutlaka. California’da yaşanan yangın felaketinde birçok ünlü zenginlerin evleri arabaları garajlarında yandı kül oldu, canlarını zor kurtardıklarını gördük.

PRİMLER O KADAR YÜKSEK DEĞİL

Zenginlerin bazılarının sigorta yaptırıp yaptırmaması tabii ki ayrı bir konu. Ama geliri düşük veya sabit gelirli kişi ve kurumların sigorta yaptırması çok önemli. Çünkü bu kişi ve kurumların olası kayıplarını maddi güçleri olmadığı için tekrar yerine koyabilmesi mümkün değil.

Sigorta konusunda bilinen bazı yanlışlar var. Sigorta prim tutarları genelde kasko ile kıyaslanıyor. Yani ‘70 bin TL’lik aracın kaskosu 1500 TL ise, 400 bin TL’lik bir konutun ki 6-7 bin TL’dir’ gibi bir düşünce hakim. Durum hiç de öyle değil.

Mesela yıllık 200 TL’ye konut poliçesi alabilirsiniz. Ya da KOBİ Paket Poliçesi’ni yıllık 2000-3000 TL’ye yaptırıp iş yerinize sigorta güvencesi sağlayabilirsiniz. Bunun için çevrenizde bir sigorta danışmanına yani bir acenteye mutlaka başvurmalısınız. Sigorta rakamlarının sizin korktuğunuz gibi yüksek rakamlar olmadığını göreceksiniz.


Sıradaki haber yükleniyor...