Elif Ekin Çayhan

14 Ocak 2020, Salı 13:23

Genç Papa, ikinci sezona Yeni Papa olarak merhaba dedi

Geçtiğimiz eylülde Venedik Film Festivali'nde prömiyerini yapan The New Pope, Amerika ve Avrupa’yla eş zamanlı olarak 11 Ocak’ta BluTV’de sezon açtı. Oscarlı İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun yazıp yönettiği ilk sezon dizisi The Young Pope’un devamı niteliğindeki bu yeni seri uzun zamandır bekleniyordu.

Genç Papa rolünde birinci sezonda muhteşem oyunculuğu ile Jude Law’ı izlemiştik. Yeni Papa’yı ise yine bir başka usta oyuncu John Malkovich canlandırıyor. BluTV’de henüz iki bölümü yayınlanan dizinin ilerleyen bölümlerinde Jude Law’ı görmeye devam edeceğiz ama iki papa arasındaki olayların nasıl gelişeceği şimdilik merak konusu.

Günümüz Roman Katolik Kilisesi’ni merkezine alan the Young Pope 2016’da yayınlandığı andan itibaren sıra dışı çizgisiyle büyük yankı uyandırmıştı. Dizide 13. Pius olarak karşımıza çıkan Lenny Belardo (Jude Law) Vatikan tarihindeki seçilmiş ilk Amerikalı ve en genç Papa’dır.

Yüzünü dış dünyaya göstermeyen bu ilginç Papa, sabah kahvaltılarını vişneli Kola ile yapmakta, güneş gözlüğü ve parmak arası terlikleriyle Vatikan’ın her köşesinde dolaşarak sigara içmektedir. Üstelik yakışıklı ve son derece zekidir.

Daha açılış sahneleriyle bile izleyiciye küçük, kısa şoklar yaşatan dizinin düşmeyen bir temposu ve giderek derinleşen bir yapısı var. Hem görsel hem de dramatik anlamda oldukça zengin içerikleriyle izleyicinin gözünü kırpmadan izlediği, farklı katmanlardan oluşan bu yapım İtalyan yönetmenin ustalığı hakkında da çok fazla şey söylüyor.

Bir yanda büyük karizması ve Papalık makamının kendisine verdiği gücü amansızca kullanan 13. Pius’u izlerken, öte yanda annesi ve babası tarafından yetimhaneye bırakılmış, bu yüzden kırılgan ve aslında hiç büyüyememiş Lenny’yi görüyoruz.